İşten eve döndüğünüzde görüşünüz bulanıksa ve başınız ağrıyorsa sebebi flüoresan ışıklandırma olabilir. Flüoresan ışıklar klasik ampullerden çok daha parlaktır ama bu her zaman iyi bir şey değildir. Birçok ofiste odalar olması gerekenin 2 ila 5 katı daha aydınlıktır ve bu da göz yorgunluğuna sebep olur.

Flüoresan ışığın düğmesine bastığınızda elektrik ampulün içindeki gazı etkiler. Bu sayede mor ötesi ışık yayması sağlanır. Işık ampulün içindeki beyaz kaplamayı geçtiğinde insan gözüne görünür olur. Ancak elektrik açık oldukça ışık gitgide daha parlak olur. Aşırı parlak ışığı önlemek için flüoresan ampuller gelen elektriği düzenleyen bir elektriksel bileşen içerirler. Balast adlı bu bileşen parlaklığı sabit tutar.

Bazı flüoresan ışıklar ısınma sürecinde titrerler çünkü balast ampulü güçlendirmeye yetecek doğru miktarda elektrik üretemez. Ampul ısındığında titremenin kaybolması gerekir. Fakat bazı insanlar balast ampuldeki elektrik akışını düzenlerken de titremeyi hissedebilirler. Ampuldeki voltaj akışı değiştikçe ışık titrer. Okul ve ofis gibi flüoresan kullanımının yaygın olduğu yerlerde ısıtma ve havalandırma gibi diğer elektrik sistemleri voltaj değişimine ve titremeye sebep olabilirler. Bu titreme de göz yorgunluğuna yol açabilir.

Göz yorgunluğu olan kişilerde göz yanması, göz sulanması, bulanık görüş, ışığa aşırı hassasiyet ve sonucunda baş ağrısı görülebilir. Gün boyu bilgisayar başında oturuyorsanız göz yorgunluğu daha da artabilir. Gözünüzü ekrandan masadaki kağıtlara çevirdiğinizde görüşünüz bulanıklaşabilir veya monitörden gözünüzü ayırdığınızda ekrandaki renkleri kısa bir süre için daha görmeye devam edebilirsiniz. Göz yorgunluğuna sebep olan neden ortadan kalkınca göz yorgunluğu da genellikle kaybolur.

Yüksek frekanslı elektronik balasta sahip flüoresan ışıklar genellikle daha az göz yorgunluğuna sebep olur. Bunların sebep olduğu titreme insan gözünün seçemeyeceği kadar hızlıdır. Perdeleri kapatarak zaten aydınlık iş yerinin daha da aydınlanmasını önleyebilirsiniz. Bilgisayar ekranının da yansımasız olması göze daha fazla ışık gelmesini engelleyecektir. 

Op. Dr. Sinan GÖKER

benim göz derecelerim sağ :+7/ -3 sol; +6/-2 (sağ gözüm cok az kayıyor yorgunlukta )bunun bir tedavisi mümkünmü [ almanya]... devamı