Göz yorgunluğu genellikle bilgisayar ve televizyon ekranlarına aşırı maruz kalmakla ortaya çıkar. Göz egzersizleri gibi doğal iyileştirici yöntemler göz kaslarını güçlendirebilir ve optik sinirleri rahatlatabilir. Bu egzersizlerin düzenli olarak yapılması ise baş ağrılarını, göz kuruluğunu, görüş problemlerini ve daha ciddi durumları önleyebilir. Tüm yeni egzersizler gibi önce doktorunuza danışmanız tavsiye edilir.

Avuçlamak, göz yorgunluğunu azaltmak, rahatlama sağlayarak görüşü iyileştirmek için en iyi yöntemlerden biridir. Avuçlarınız ısınana kadar birbirlerine sürtün. Gözlerinizi kapatın ve avuçlarınızla üstlerini örterek giren tüm ışığı engelleyin. Ancak avuçlarınız göz kapaklarına değmesin. Şimdi gözlerinizi açın ve bir süre karanlığa odaklanın. Bu sayede optik sinirler rahatlar.

Rahat bir pozisyonda oturun. Kafanızı oynatmadan, yavaş ve sürekli bir hareketle gözlerinizi mümkün olduğu kadar sağa götürün. Daha sonra aynı şekilde en sola kadar götürün. İki taraf için de üç kere tekrarlayın ve sonra gözleri ortaya getirerek birkaç nefes süresince rahatlayın.

Gözleriniz açıkken, gözlerinizi saat yönünde dairesel bir hareketle döndürün. Üç tam çember çizdikten sonra ortaya getirin. Gözlerinizi kapatın ve bir nefes boyunca rahatlayın. Sonra gözlerinizi açarak aynı hareketi saat yönünün tersine yapın. Gözlerinizi ortaya getirin, kapatın ve rahatlayın.

Bir göz yastığıyla rahatlamak, optik sinirleri dinlendirirken alın kaslarındaki gerilimi azaltır. Rahat bir pozisyonda kafanızı biraz daha yüksekte tutun. Gözlerinizi kapatın ve göz kapaklarının üstüne birer göz yastığı yerleştirin. 15 dakika boyunca rahatlayın. Yavaşça kalkın ve gözlerinizin yavaşça ışığa alışmasına izin verin. Göz yastığı terapisi özellikle bilgisayar ekranına çok bakanlarda etkilidir. 

Op. Dr. Sinan GÖKER

benim göz derecelerim sağ :+7/ -3 sol; +6/-2 (sağ gözüm cok az kayıyor yorgunlukta )bunun bir tedavisi mümkünmü [ almanya]... devamı