Tedavi edilen kadınların büyük bebek doğurma olasılığı, tedavi edilmeyenlere göre yarı yarıya daha düşük. Büyük doğan çocukların obezite gibi sonradan oluşabilecek sağlık riskleri daha yüksek.
 
Bunun yanı sıra tedavi grubunda olanların:
  • Sezaryen yoluyla doğum yapma gereksinimi daha düşüktü. Tedavi grubunda olanların % 26.9'u sezaryen yoluyla doğum yaparken, kontrol grubunda bu oran % 33.8'di.
  • Omuz distosisi olan bir bebek doğurma olasılıkları da daha düşüktü. Omuz distosisi, doğum esnasında bebeğin omzunun sıkışması ve bir obstetrik acil müdahale gerektirmesi durumuna denir. Büyük doğan bebeklerde bu risk daha yüksektir.
  • Hamilelikle bağlantılı tansiyon ve preeklampsi (gebelik zehirlenmesi, albumin) riskleri daha düşüktür.
Araştırmacıların incelemek istediği bir diğer durum olan, ölü doğum ya da doğum sonrasında bir ölüm vakasıyla hiçbir grupta karşılaşılmadı.
 
Araştırmacıların dediğine göre, bu araştırma yapılana kadar, hafif gebelik şekeri olan kadınların tedavi edilmesinin hamilelik bir etkisinin olup olmadığı bilinmiyordu. Şimdi ise araştırma sonuçları, hafif seyretse bile gebelik şekerinin kontrol ve tedavi edilmesi gerektiğini doğruluyor.
 
Araştırmacıların dediğine göre tedavi sadece diyet ve egzersizden oluşuyor. Fakat bu uygulanması basit bir şey olduğu anlamına da gelmiyor, özellikle doğum yapan annenin bakması gereken diğer çocukları da varsa. Tam olarak nasıl bir diyet ve egzersiz yapılacağı ise araştırma sırasında doktorlara bırakıldı. Genelde tavsiye edilen, karbonhidrat sayımı ve yemeklerden sonra hareketli bir yürüyüş yaparak kan şekeri seviyesinin düzenlemesine yardımcı olunması idi.

Video: Gebelikte Şeker Hastalığı
 
Bu araştırma sonucunda hamile kadınlara verilen mesaj gayet açık, "Glikozun kontrol edilmesi ceninin büyümesinde çok önemli bir rol oynuyor.  Hafif gebelik şekeri bile yüksek seviyede bir glikoz oranının cenine gitmesine ve dolayısıyla ceninin, meydana gelen hormonal değişikliklerle aşırı büyümesine neden oluyor."
 
Araştırmacılar, normalden daha hafif ya da daha ağır doğan bebeklerin, yaşamlarının ileriki dönemlerinde sağlık sorunları ile daha sık karşılaştığını belirtiyorlar ve görüldüğü kadarıyla gebelik şekeri olan hamile kadınların, diyetlerini kontrol etme açısından oldukça istekli ve hatta genel sağlık konularında normalden daha hevesli olduklarını söylüyorlar.

Op. Dr. Sinan GÖKER

Merhabalar hocam, SMILE laser ve LASIK in birbirine göre avantaj dezavantajları nelerdir? Ben 2.0 miyop um hangisi bana uygundur?... devamı