Nedir

Esrar birçok ülkede en yaygın kullanılan uyuşturucudur. Genellikle ot, ilaç, kubar, mühür vb isimlerle anılır. Esrar sarılan sigaraya cigaralık, sigaranın filtre kısmına da zıvana denir. Esrar yenilebilir, çay olarak demlenebilir, yağı çıkarılabilir veya sigara gibi içilebilir. En yaygın kullanımı tütünle veya sade olarak sarıp ya da nargilede içmek en yaygın yöntemdir.

Esrarın ani etkileri içindeki ana etkin kimyasal olan delta-9 tetraidrocannabinol (THC) maddesinin gücüne ve etkinliğine bağlıdır.

Bazı insanlar esrar içtikten sonra gevşerler. Başka insanlarda hiçbir değişiklik olmaz. Etki, dumanın içe çekilmesinden birkaç saniye içinde, yenmesindense 30 ila 60 dakika sonra kendini gösterir. Etki 2 ila 3 saat sürer.

Esrar içmiş bir kişinin göz bebekleri genelde büyür, gözleri kanlanır. Kişi başı dönüyormuş, yürümekte güçlük çekiyormuş gibi, aptalca veya durduk yerde gülmek gibi garip davranışlar gösterebilir. Esrar içtikten sonra bazı insanlar acıkır, bazıları sızar. Bazen insanlar esrardan, ani endişe duyguları veya paranoyak düşünceler gibi olumsuz etkiler alır.

Birçok insan esrar kullanmanın bir sorun teşkil etmediği düşüncesindedir. Fakat esrar “güvenli” bir uyuşturucu değildir. Fiziksel ve psikolojik sorunlara yol açar. Esrar kullanımı şu nedenlerle zararlıdır:

 • Düzenli esrar kullanımı hafıza sorunlarına neden olabilir, sorun çözme ve öğrenme kapasitesini etkiler. Ruh hallerinde hızla değişmelere, endişeye ve depresyona neden olabilir.
 • Ciğerlere zarar vererek nefes sorunlarına neden olabilir (örneğin ciğerlerin ötmesi ve bronşit).
 • İçinde kansere neden olan birçok kimyasal bulunur.
 • Esrarın etkisi altında kişinin hüküm verme yeteneği bozulur ve kişi kısıtlamaları tanımaz. Kolayca risk alabilir, araba kazası yapabilir.
 • Sperm sayısını düşürebilir, erkeklerde meme boyutunu büyütebilir. Kadınlarda regl sorunlarına yol açabilir.

Esrarı sık sık büyük miktarlarda kullanmak aynı duyguya tekrar ulaşmak için dozu arttırma ihtiyacı ve muhtemel bağımlılık yaratır. Günlük kullanım kesilirse, gribe benzeyen yoksunluk belirtileri görülür. 24 ila 48 saatte esrar isteği ortaya çıkar ve bu istek yaklaşık 2 hafta sürebilir.

Esrarın uzun dönemli düzenli kullanımı bazı kanser türlerinin gelişimine, sigara içmeye benzer nefes sorunlarına (öksürük, tıkanıklık) ve bağışıklık sisteminin zayıflamasına neden olabilir. Uzun dönemli ağır kullanım motivasyon azalmasına ve çevrede olup bitene dikkat sarf etme güçlüğüne neden olabilir.

Esrar vücudun çeşitli organlarındaki yağlı dokular tarafından güçlü bir şekilde emilir. Kimyasal THC genellikle esrar içiminden günler sonra bile idrar da tespit edilebilir. Eğer ağır bir kullanım söz konusuysa THC haftalara sonra bile idrar da tespit edilebilir.

Kullanım İşaretleri

Kullanım işaretleri

Kişinin esrar kullandığını gösterebilecek davranış değişiklikleri:

 • İçine kapanma, yorgunluk ve depresyon.
 • Kasvetli umursamazlık.
 • Düşmanlık ve ilişki sorunları.
 • Akademik performansta değişim, aklı başka yerde olmak dalgınlık. Düzenli esrar kullanımı kısa süreli hafızayı, öğrenmeyi ve dikkat süresini kötüleştirir. 
 • Sporlar gibi sevilen faaliyetlere ilgi göstermeme.
 • Uyuma ve yeme alışkanlıklarında değişim.

Onlu yaşlarda bir çocuk esrar kullandığı vakit, anne ve baba esrar, çocuğun odasında esrar kullanım araçları vb bulabilir. Çocuğun elbiselerinde fark edilebilir, tatlı bir koku olabilir. Genç çocuk esrar kokusundan kurtulmak için odada tütsü yakıp deodorant kullanabilir. Genç kanlı gözlerden kurtulmak için göz damlası da kullanabilir.

 

Prof. Dr. Nurettin LÜLECİ

Hocam kanser hastalarında genel olarak ağrı nasıl olur?... devamı