Göğüs Kaldırma

Göğüs kaldırma operasyonu sarkan göğüslerin şekillendirilmesi için uygulanan cerrahi bir prosedürdür. Göğüs kaldırma operasyonu aynı zamanda mastopeksi olarak da bilinir. Bu operasyon göğüsleri şeklini ve esnekliğini kaybeden kadınlar için en iyi seçenektir.
Mastopeksi ameliyatı silikon uygulamaları ile birlikte yapılabilir. Silikonların uygulanması ve aynı zamanda göğüslerin kaldırılması göğüslerin büyüklüğünü ve sıkılığını arttırır. Aynı zamanda göğüslerin şekli ve yerlerinde de iyileşme gözlemlenir. 
Göğüs kaldırma göğüsleri sarkan, göğüs büyüklüğünden memnun olamayan, göğüs uçları ve meme başı dışarıya çıkık olan kadınlar için iyi bir seçenektir; çünkü bu operasyon göğüslere daha genç bir görünüm kazandırarak göğüsleri kaldırır ve sıkılaştırır.
Mastopeksi teknikleri göğsün durumuna göre değişiklik gösterir. Bununla birlikte en yaygın prosedür doğal göğüs şeklinin yanı sıra çapa şekilli kesimi içerir. Kesim alanında, cerrah kesilecek bölgeyi ve ardından yeni meme ucu ve meme başı yerlerini belirler. Kesim yapılacak bölümdeki cilt fazla göğüs dokusu ile birlikte alınır. Fazla göğüs dokusu alındıktan sonra göğüs ucu ve göğüs başı daha yukarı çekilir.
Meme başını çevreleyen cilt göğüs şeklinin geliştirmek için aşağıya çekilir. Meme başını çevreleyen cilt göğüs ucu bölgesinden göğüs ve göğüs yanlarına doğru dikey dikişler ile birleştirilir ve göğüsün alt tarafındaki bitiş noktası tekrar şekillendirilir.

Göğüs Dikleştirme

Deri elastikiyetini kaybetme, yerçekimi ve kilo kaybı, hamilelik ve emzirme gibi diğer faktörler göğüslerinizin şeklini ve sıkılığını etkiler.
Aşağıdaki koşullardan bir veya daha fazlası mevcutsa göğüs dikleştirme için uygun bir aday olabilirsiniz:
● Göğüsler sarkmaktadır ama tatminkar boyutlardadır
● Göğüslerin madde ve sıkılık kaybı vardır
● Göğüs uçları ve etrafındaki halka aşağıya bakmakta özellikle göğüs kıvrımının altına yönelmişlerse
Göğüs dikleştirmenin sık uygulanan yönteminde üç kesi yapılır. Bir kesi meme uçları çevresine uygulanır. İkincisi meme uçları çevresinin altından düşey olarak aşağıya doğru göğüslerin altında kırışacak şekilde, üçüncü insizyon göğsün altından düşey olarak göğüs kırışıklığının doğal yuvarlaklığını izleyerek yapılır. Plastik cerrah deri fazlasını aldıktan sonra meme uçları ve etrafındaki halka daha yukarı bir konuma getirilir. Sarkan bir göğüste genişletilebilen meme ucu çevresinin boyutu küçültülebilir. Daha önceden meme ucu çevresinin üzerinde bulunan deri aşağıya getirilerek göğüse yeniden şekil verilmesi sağlanır. Göğüs germe cerrahisi göğüslerinizi daha sıkı ve kalkmış hale getirecektir.

Meme Küçültme

Redüksiyon mamoplasti de denilen meme küçültme ameliyatı, memedeki fazla yağın, glandüler dokunun ve derinin alınması için kullanılan bir işlemdir. Eğer göğüsleriniz büyükse rahatsızlığı hafifletmek veya meme büyüklüğünüzü vücudunuza uygun hale getirmek için göğüs küçültme ameliyatı yaptırabilirsiniz.
Meme küçültme ameliyatı, büyük göğüslü kadınlar için aşağıdaki sorunların çözümünü sunar: 
● Sarkık göğüsler ve esnemiş deri
● Kronik sırt, boyun ve omuz ağrısı
● Meme altında kronik isilik ve döküntü
● Sutyen askısının yaptığı basınçtan kaynaklanan omuzlarda derin iz ve çizgiler
● Sağlıksız vücut duruşu
● Aktivite kısıtlanması
● Düşük özgüven
● Sutyenlerin ya da giysilerin dar gelmesi
Başarılı bir meme küçültme ameliyatı sırtınızdaki, boynunuzdaki ve omuzlarınızdaki ağrıları hafifletebilir. Bunun yanı sıra fiziksel aktivitelere katılma becerinizi artırır ve özgüveninizin daha olumlu olmasını sağlar.

Meme Büyütme

Meme büyütme, meme dokunuzun ve göğüs kaslarınızın altına meme implantı yerleştirilmesi yoluyla, göğüslerinizi büyütmek için uygulanan bir cerrahi işlemdir. Bazı kadınlar büyük göğüslerin küçük ya da ortalama büyüklükteki göğüslerden daha çekici olduğunu düşünür. Meme büyütme ameliyatı, böyle düşünen kadınların kendilerine güvenini yükseltmeye ve imajlarını iyileştirmeye yardımcı olabilir.
Meme büyütme ameliyatını seçme nedenleriniz büyük oranda kişiseldir. Meme büyütme ameliyatı size şu konularda yardımcı olabilir.
● Göğsünüzün çok küçük olduğunu düşünüyorsanız, göğüslerinizin görünümünü büyültecektir.
● Hamilelikten sonra göğsünüzde gelişen küçülmeyi düzeltecektir.
● Kanser ya da diğer sağlık sorunları nedeniyle olduğunuz göğüs ameliyatının ardından yeniden meme yapılmasını sağlayacaktır. 
● İki göğsün büyüklüğünün eşit olmaması gibi meme gelişimindeki kusurları düzeltecektir.
● İmajınızı iyileştirecektir.
Meme büyütme ameliyatının ardından birkaç gün ağrınız olur ama cerrahınız bunun için ağrı kesici yazabilir. Eğer fiziksel çaba gerektiren bir işiniz yoksa birkaç gün içinde çalışmaya dönebilirsiniz. Göğüsleriniz fiziksel temas veya sarsıntılı hareketlere karşı hassas olacağı için normal aktivitelerinize dönmeniz daha uzun, 2 ila 3 hafta sürebilir.

Meme İmplantları

Meme implantları  genelde küçük gelişmemiş memeler veya kadının çocuk sahibi olmasından sonra küçülmüş olan memelerini büyütmek için uygulanır. Meme büyütme cerrahi olarak her göğsün gerisine bir implant yerleştirmeyle yapılır. Birçok kadın doğal meme hatlarının şeklini ve boyutunu büyütmek için meme implant cerrahi işlemine tabi olmayı düşünür. Meme implantları mastektomi (göğsün alınması) sonrası alınmış veya şekli bozulmuş göğsü restore etmek için kullanılırlar.
Aşağıdaki duygu ve koşullardan bir veya daha fazlası meme implantları için iyi aday olduğunuzu gösterebilir:
● Memelerinizin çok küçük olmasına bağlı olarak kendiniz için olan beğeniniz düşükse
● Kalçalarınıza iyi oturan giysiler meme hattınıza geldiğinde genellikle çok büyük duruyorsa
● Üzerinize tam oturan elbise veya mayo sizi utandırıyorsa
● Çocuk sahibi olduktan sonra memeleriniz küçülüp sıkılığını kaybetmişse
● Ağırlık dalgalanmaları memelerinizin boyutunu ve şeklini değiştirmişse
● Memelerinizde asimetri olup bir göğsünüz diğerinden görünür şekilde küçükse
Her kaplama birkaç gün sonra çıkarılacaktır ve destek sutyeni giymeniz söylenebilir. Memeleriniz sert ve dokunulduğunda hassas olabilir ve deriniz sıcak ve kaşıntılı olabilir. Kollarınızı kaldırmada zorluk çekebilirsiniz. Hiçbir şeyi kaldırmamanız, çekmemeniz, itmemeniz veya zorlu hareketler ya da vücudunuzun üst kısmını kıvırmamanız gerekir. Başlangıçta bazı renk bozuklukları ve şişme olacaktır ama bunlar kısa sürede geçecektir. En kalıcı şişme bir ay içinde düzelecektir.

Op. Dr. Aytun AKTAN

Kordonlarım bağlı ama 10gündür adet olucakmışçasına ağrılar var özelliklede göğüslerimin ağrısı hala çok acıyor neden olabilir... devamı