Okul çağındaki çocuklarda en sık görülen hastalıklardan biri göz iltihabı ya da konjunktivittir. Küçük çocukların birçoğu temizliğe önem vermediğinden (yemek paylaşma, elleri yıkamama vb), göz iltihabı gibi hastalıkları bulaştırmaları çok kolaydır. Her yerde karşımıza çıkmasına rağmen (belki de bu yüzden) yine de konjunktivit hakkında birçok yanlış kanı vardır.

Aşağıda göz iltihabı ve konjunktivit hakkında en sık rastlanılan yanlış kanıları bulabilirsiniz:

Göz İltihabı Ancak Başka Birinde Varsa Bulaşabilir:

Yanlış. Göz iltihabının üç ana nedeni vardır: bakteriyel, virütik ve alerjik. Bakteriyel göz iltihabına aynı zamanda kulak iltihabına neden olan bakteri yol açar, bu nedenle de kulak iltihabı olan birinden göz iltihabı kapmanız mümkündür. Ayrıca kulak iltihabı aynı kişide göze bulaşarak göz iltihabına da neden olabilir. Soğuk algınlığı ve gribe neden olan dönemsel virüsler aynı zamanda virütik göz iltihabının da nedenidir. Çoğu çocukta soğuk algınlığı yerine konjunktivit görülebilir. Alerjik göz iltihabının nedeni alerjilerdir. En sık görülen şekli ise saman nezlesidir ve bulaşması için başka bir taşıyıcı gerektirmez.

Enfekte Olmuş Kişi Antibiyotikli Göz Damlası Kullanıyorsa, Göz İltihabı Bulaşıcı Değildir:

Yanlış. Sadece bakteriyel göz iltihabı antibiyotiğe yanıt verir. Çoğu doktor tedbirli olmak adına bir tane yazar ve bazı okullar da çocuklar okula döndüğünde antibiyotikli göz damlası kullanmalarını talep edebilir. Buna rağmen, sizde veya çocuğunuzda virütik göz iltihabı varsa, damla kullanılsa da kullanılmasa da bulaşıcılığını korur. Hatta göz damlaları bakteriyel enfeksiyonda bile sadece hastalığın süresini kısaltır, onu daha az bulaşıcı bir hale getirmez.

Göz İltihabına Sadece Çocuklarda Rastlanılır:

Yanlış. Göz iltihabına küçükten büyüğe herkeste rastlanabilir. Göz iltihabı diğer sık rastlanan hastalıklarla bir arada geliştiğinden, herhangi birinin enfeksiyon kapması oldukça kolaydır.

Göz iltihabı veya konjunktivit hakkındaki gerçekleri öğrenerek, kendinizin ya da çocuğunuzun başına geldiğinde ne yapmanız gerektiğini daha iyi bilirsiniz. Ama kendinizde ya da bir aile ferdinde göz iltihabı olduğunu düşünüyorsanız, yine de doktorunuza danışabilirsiniz.

İLGİLİ MAKALE

Göz Alerjisi Türleri

Doç. Dr. İsmail KOÇAK

Merhaba hocam,neredeyse 4 hastane değiştirdim. Her ay bademcik iltihabı oluyorum. Kaç doktor kan tahilileri yaptı. Kanımda bademcik iltihabı görünmüyo... devamı