Muscae volitantes ya da “göz önünde oluşan noktacıklar” olarak da bilinen bu durumda, noktacıklar görme alanında yüzen küçük gölgeler olarak ortaya çıkar.

Yaşlılar arasında oldukça yaygındır ve göz küresinin pelte benzeri kısmına (vitreous humor) kaçan herhangi bir şey, bu noktacıklara neden olabilir.

Gözün arkasındaki kılcal kan damarlarının çatlaması sonucu birkaç hücresinin sürüklenmesi, yıkıcı etkilere sahip tortular, kan damarlarından kaçan sıvılar, camsı cismin büzülmesi veya ağ tabakadan ayrılması da bu duruma neden olabilir. Yukarıda saydıklarımızın hepsi, ağ tabakanın üzerine gölge düşmesine yol açar.

Hasta, bunları genellikle görüş merkezinin hemen arkasında hareket eden minik gölgeler olarak tanımlar. Genellikle bir şey okunurken fark edilir. Bu noktacıkların aniden çoğalması, ağ tabakanın (göz küresinin iç sınırı) ayrılmasına işaret edebilir. Bu durum yanıp sönen ışıklara ve görmenin bozulmasına neden olur.

Bu noktacıkların büyük bir kısmı, ciddi değildir. Genellikle hasta yorgunken meydana gelir. Bununla birlikte önemli bir sorun, bu noktacıklara neden olmuş olabilir. Bu nedenle bir göz uzmanına danışıp durumun ciddi olmadığından emin olmak gerekir.

Op. Dr. Sinan GÖKER

Merhaba doktor SINAN GOKER ,kardesim 35 yasinda 6 ay once katarakt ameliyyati oldu ama goz onunde sanki yeniden duman vardir ,bunun sebebini Sizden og... devamı