Unutkanlık çok geniş bir kavramdır ve daha çok halk arasında kullanılır. Ama hafıza kaybı denildiğinde daha özel, bellekle ilgili bir durum anlaşılır. Hafıza kaybından, beyindeki bellekle ilgili alanların etkilenmesi sonucu ortaya çıkan durum anlaşılır.

Unutkanlıkta ise sadece hafıza etkilenmez. Unutkanlıkla ilgili durumlarda, hafızanın dışında diğer zihinsel yetiler de bozulma olabilir.
Unutkanlık hastalığında sadece zihinsel yetiler bozulmakla kalmaz, beraberinde davranışlarda bozulma, kişilik sorunları olabilir. Ayrıca psikolojik sorunlar, depresyon gibi, sanrı, halüsinasyon gibi durumlar söz konusu olabilir.

Unutkanlık hastalığıyla birlikte, kişinin günlük aktivitelerinde de bozulma gündeme gelebilir. Yani hasta daha önceden yaptığı işleri, yetilerini kullanmayı yapamayabilir. Örneğin yemek pişirebilen bir kadın, artık bu işi düzgün yapamayabilir, yemeğe koyacağı malzemeleri unutabilir.

Ya da televizyonun kumandasını kullanmakta kimi zorluklar yaşanabilir. Radyo, televizyon gibi aletleri açıp kapamakta, telefonu kullanmakta zorluklar olabilir.

Doç. Dr. Nalan KAYRAK

merhaba hocam..ben tiyatro sanatçısıyım aynı zamanda özel durumlu insanlarla çalışıyorum.sorum şu:özel bir vakayla uzmanlar eşliğinde çalışacağım.1-am... devamı