Evde Tedavi

Evde Tedavi

Bu rahatsızlıkların tamamı hayati tehlike içerdiğinden ev bakımı sınırlıdır. Belirtileri erken görmek ve hemen doktora gitmek kabul edilebilir tek harekettir. Eğer bu rahatsızlıklar tedavi edilmeden bırakılırsa, bunları yaşayan insanların birçoğu ölebilir. Doktora gidilirken belirtiler için aşağıdaki bakım başlatılabilir:

İçi Su Dolu Kabarcıklar

 • Dokunulmamış kabarcıkları patlatmayın.
 • Kabarcık patlarsa, boşta kalan cildi temizlemeye çalışmayın.
 • Kabarcıkları steril gazlı bez ya da temiz bezle kaplayabilirsiniz.
 • Kabarcıklara veya soyulmuş cilde merhem ya da krem sürmeyin.

Ateş

 • Ateşi kontrol etmek ve ağrıyı rahatlatmak için asetaminofen verebilirsiniz.
 • Ateşi, soğuk suya sokarak ya da soğuk banyoya sokarak düşürme girişiminde bulunmayın. Bu, kişiyi ürperterek gerçekte iç ateşini yükseltebilir.
 • Eğer ateş ağırsa vücudun kabarcıklı olmayan bölümünü ılık suya batırılmış havluyla silebilirsiniz.

Göz Kızarıklığı

 • Tıbbi müdahaleye başvurmaksızın gözü etkileyen herhangi bir kızarıklığı tedavi etmeye çalışmayın.
 • Hiçbir göz damlası kullanmayın.

Ağız Ülseri Ya Da Yaralar

 • Evde ağız yaralarını tedavi etmek için, gargara ya da herhangi bir ağız yıkama solüsyonunu kullanmayın.
 • Eğer ağız yaraları ağırsa ve ağrı sıvı alımını sınırlandırıyorsa, vücutta susuzluk meydana gelebilir.
 • Vücut sıvısı azlığını engellemek, en azından sınırlamak için su veya spor içeceklerinden sık sık küçük yudumlar alınması teşvik edilmelidir.

Tıbbi Tedavi

Tıbbi Tedavi

Bu tür rahatsızlıkların tedavisi hastanede kalmayı da içerir.

 • Hastaneye yatmak kuraldır ve daha yakın takip için yoğun bakım ünitesinde kalmanız gerekebilir.
 • Vücudun büyük bölümünde kabarcık olması, termal yanık gibi tedavi edilir. Bu, uzmanlaşmış bir yanık yoğun bakım ünitesinde yatmak anlamına gelir. Bütün hastanelerde yanık ünitesi bulunmadığından, bakım için uygun bir tıp merkezine nakledilmeniz gerekebilir.
 • Ciltten ve bir şey içememekten kaynaklanan sıvı eksikliği, vücut sıvısının düşmesine neden olabilir.
  • Sıvı eksiklikleri damardan sıvı verilerek tedavi edilir.
  • Bir ya da iki damar kateteri, sıvı ve gerektikçe ilaçlar için genellikle kol damarına yerleştirilir.
 • Kan örnekleri, enfeksiyon belirtileri ve elektrolit dengesizlikleri için analiz edilecektir. Damardan verilen sıvı ve elektrolitler herhangi bir elektrolit dengesizliğini normale seviyesine getirecektir.
 • Pemphigus vulgaris (PV)

Doktorlar, damardan kortikosteroidlerle vücudun bağışıklık sistemini baskılamaya (kendisine saldırmasını durdurmak için) ve PV nin ilerlemesini durdurmaya çalışırlar. Kabarcıklar ısı yanıkları gibi tedavi edilir ve enfeksiyona çok açıktır. Enfeksiyonu önlemek için sık sık değiştirilen antibiyotik kremler ve steril bandajlar kullanılır. Kabarcıklı bölgede enfeksiyon oluşursa damardan antibiyotik kullanılır ama enfeksiyonu önlemek için kullanılmaz. Ağız kabarcıkları, gargara ve ağrıyı gidermek için uyuşturucu ilaçlarla yıkanarak tedavi edilir.

 • Stevens-Johnson sendromu (SJS)

Doktorlar, vücudun kendi kendine saldırmaması için bağışıklık sistemini baskılamaya çalışırlar. Damardan verilen kortikosteroidler bu şekilde etki gösterir ve SJS nin gelişmesinin durmasına yardım eder. SJS yle bağlantılı alerjik reaksiyonlarda fayda için, damardan antihistaminler de verilebilir. Patlamış kabarcıklardan oluşan soyulmuş deri, Burow solüsyonu gibi kurutma solüsyonlarıyla ve steril bandajlar uygulanarak tedavi edilir. Kabarcıklı bölgede enfeksiyon olduğunda, damardan antibiyotikler kullanılır ama enfeksiyonu önlemek için kullanılmaz. Ağız kabarcıkları gargara ve ağrıyı gidermek için uyuşturucu ilaçlarla yıkanarak tedavi edilir. Gözün etkilerini uzman bir göz doktoru izler. Doktor, hastanede olduğunuz süre içerisinde verilmek üzere, steroid reçete edebilir ve antibiyotik, göz damlası ya da merhem reçete edebilir. Hastalığa neden olabilecek herhangi bir ilacı kullanmayı sürdürmeyin.

 • Toksik epidermal nekroliz (TEN)

TEN tedavisi her zaman yoğun bakım ünitesinde ya da özel yanık yoğun bakım ünitesinde yapılmak zorundadır. Damardan kortikosteroid kullanmanın, TEN e faydalı olduğu ispatlanmamıştır, bu nedenle rutin olarak kullanılmaz. Cildin soyulmuş bölgeleri, sık sık değiştirilen vazelinli gazlı bez ve steril bandajlarla kapatılarak ciltten daha fazla sıvı kaybı önlenebilir. Kabarcıklı alanlar enfekte olduğunda damar içi antibiyotikler kullanılır ama enfeksiyonu önlemek için kullanılmaz. Ağız kabarcıkları, gargara ve ağrıyı gidermek için uyuşturucu ilaçlarla yıkanarak tedavi edilir. Gözün etkilendiğini uzman bir göz doktoru izler. Doktor hastanede olduğunuz süre içerisinde verilmek üzere, steroid reçete edebilir ve antibiyotik, göz damlası ya da merhem reçete edebilir.Hastalığa neden olabilecek ilaçlar artık kullanılmaz.

 • Toksik şok sendromu (TSS)

Toksik şok sendromunda görülen düşük kan basıncını tedavi etmek için yüksek miktarda damardan sıvı verilmesi gerekebilir. Eğer sıvı kendi başına kan basıncını yeterli düzeyde yükseltemiyorsa, damardaki kateterden sürekli olarak özel ilaçlar verilebilir ve tansiyonu yükseltmeye yardım edilebilir. Damardan verilen antibiyotikler eğer TSS den şüphe ediliyorsa hemen verilir. Enfeksiyonun altta yatan kaynağı (tampon, burun bandajı, yara enfeksiyonu ya da diğer kaynaklar) belirlenmek ve ortadan kaldırılmak zorundadır.

 • Stafilokokal haşlanmış deri sendromu

çok küçük çocuklarda, cildin yanan bölgesi antibiyotik kremler ve sık sık değiştirilen steril bandajlarla tedavi edilir. Diğer çocuklarda genellikle yüzey tedavilerine gerek yoktur. Altta yatan enfeksiyonu tedavi etmek için damardan antibiyotikler kullanılır.

Prof. Dr. İ. Ethem GEÇİM

öncelikle kolay gelsin hocam kolektomi subtotal ileoproktosmi bu ameliyat basitmi yoksa zormu hayati tehlikesi varmı bu ameliyatın ölümcül sonuçları o... devamı