Nedir?

Penisin tam sertleşmemesi veya sertliği devam ettirememe halidir. Oldukça sık rastlanır. Sıklık derecesi çiftlerin saklaması sebebi nedeni ile bilinmemektedir.
 
Bazen darbe ve damar bozukluğu nedeniyle ergenlik döneminden beri bu şikâyetler olabilir. Çok defada evlendikten sonra ortaya çıkar.
 
Penisin sertleşmesini sağlayan birçok faktör vardır. Bu etkenlerden bir veya bir kaçının bozulması hastalığın meydana gelmesine sebep olur.

Sebepleri

1- Hormonal Sebepler. Beyin ve testis dokusunun salgılamış olduğu hormonların eksikliklerinde meydana gelir.
2- Norojenik Sebepler. Beyin ve omurilikten gelen sinirlerin penis kaslarını çalıştırmaması sonucu meydana gelir. Bu sinirlerin alkol, şeker hastalığı, vitamin yetersizliği gibi etkenlerden dolayı yapısal bozukluklarda penis sinirini çalıştırmaz.
3- Damar Sebepleri.
a- Atardamar sebepleri. Penise gelen kan miktarının azalması sonucu olur. Bir penisin sertleşmesi için penis kan akımının 7 kat artması gerekmektedir. Tam sertleşmede damar basıncı 100 mmHg dır. Bu kanın gelmesini engelleyen damar cidarının kalınlaşması veya herhangi bir seviyede tıkanıklık impotansa sebebiyet verir.
b- Toplar damar sebepleri. Sertleşmede toplar damarlarında rolü büyüktür. Bu damarlarda kan birikmeyecek olursa sertleşme olamayacağı gibi erken boşalma gibi şikâyetlerde meydana gelir.
4- Psikolojik Sebepler
5- İlaçlar. Tansiyon için kullanılan ilaçlar bu duruma sıklıkla yol açar. Bazı kalp krizi önleyici ilaçlar, idrar söktürücü ilaçlar, depresyon önleyici ilaçlar, sinirleri yatıştırıcı bazı ilaçlar, bazı hormonlar impotansa sebebiyet verebilir. Uyuşturucu maddeler sertleşme problemine neden olur.
Ayrıca sigara damar sertliği yaparak, alkol sinirlerin yapısını bozduğundan dolayı impotans nedendir.
6- Dış müdahale ile meydana gelen impotans. Karın ameliyatları, böbrek nakli, şua tedavileri, bel fıtığı ameliyatları, mide barsak ameliyatları, prostat kanserlerinden sonra prostatın tümden çıkarılması, penis ameliyatları sonucu impotans meydana gelebilir.
7- Diğer Hastalıklar
Şeker hastalığı. Sertleşme problemi yapan en sık görülen hormon hastalığıdır.
Böbrek hastalıkları. Böbrek yetmezliği nedeni ile diyalize (Böbrek makinesi) giren hastaların % 50’sinde impotans meydana gelir. Kanda erkeklik hormonunu düşmesi ve birçok ilaç kullanımı nedeni ile olur.
Diğer hastalıklar. Kalp krizi geçirenlerde, safra kesesi ameliyatı olanlarda, Karaciğer hastalığı olanlarda, bazı kanser hastalıklarında sertleşme problemleri olur.

Tedavi

Tedavi her şeyden önce nedene yöneliktir.
1- Atar damar yetersizliklerinde damar içerisine damar büzücü ilaçlar verilir. Amaç daha çok kan gelmesi ve kanın penis içerisinde daha çok kalmasını sağlamaktır. Birleşmeden hemen önce yapılır. 30 dakika ile 1 saatlik sertleşme sağlanır. Bu da amaca uygundur.
2- Vakum yöntemi. Vakum meydana getiren bir alet ve kavanoza benzeyen bir aygıtın içerisine penis konulur. Aletin vakumu sayesinde kan penis içerisine dolar. Bu sırada penis kök kısmına elastik bandajlar yerleştirilerek kanın geri kaçması önlenir. Yapılan bu işlem penisin sertleşmesini sağlar. % 60- 70 başarı sağlasa da kullanımı pratik değildir.
3- Cerrahi yöntemler. Şayet damar darlığı varsa ameliyat ile bu giderilir. Şant ameliyatları denilen bazı ameliyatlar ile penisin içyapısındaki damarlar karnın çeşitli damarları ile ağızlaştırılarak penisin daha çok kanlanması sağlanır.
4- Penis protezleri. Protezden önce mutlaka diğer metotlar uygulanmalı ve sonuç alınamazsa denenmelidir. Penis içerisine takılan çok çeşitli protezler vardır. Hidrolik prensiplerine göre çalışan protezler de vardır. Protezin bir ucuna balon konulur. Alet içerisinde sıvı vardır. Penisin sertleştirmek istendiği zaman bu balon pompalanarak protez şişirilir ve sertleşme sağlanır.
4- Hormonsal tedavi. Erkeklik hormonu, ancak bu hormon yetersizliğinde kullanılır.
5-Psikolojik tedavi. Psikoanalitik, hipnoz, davranış bozukluğu tedavileri bir psikiyatrist yardımı ile sağlanır. Eşi ile birlikte yanlış bildikleri bir şey varsa bunun doğrusu öğretilir.
6-İlaç tedavisi. Günümüzde bu amaçla kullanılan iki ilaç vardır
a- İndoialkilamin (Yohimbin). Cinsel iştah açıcı bir ilaçtır. Penisin kanlanmasını sağlar.
b- Sildenafil (Viagra). Çok popüler olarak kullanılmaktadır. Sonuç % 60 olarak bildirilmişti. Damar genişletici kalp ilaçları ile birlikte kullanılmamalıdır. En iyisi bir doktor gözetiminde alınmasıdır.

Prof. Dr. Kaan AYDOS

iyi aksamlar doktor bey ben uşaktan şükrü öncelikle yaşım 25 ve 3 yıllık evliyim 1 buçuk senedir iktidarsızlık sorunu çekiyorum ve utandığımdan dolayı... devamı