Başa alınan darbeler sonrasında yapılacak tetkiklerin başında görüntüleme yöntemleri gelir. Bunlardan ilki kafanın düz röntgen filmleridir. Bu görüntüleme, kafa kemiklerinde herhangi bir kırık olup olmadığının anlaşılmasını sağlar. Ama kafanın içinde bir hasar olup olmadığını göstermenin dünyadaki altın standardı, bilgisayarlı beyin tomografisi yöntemidir. Bilgisayarlı beyin tomografisi yönteminin özellikle çocuk yaşlarda, çok zorunlu haller dışında uygulanması önerilmemektedir. Bunun nedeni, içerdiği röntgen ışınlarıdır.

Ancak kafa travması, bilgisayarlı beyin tomografisinin endikasyonunun en üst düzeyde olduğu uygulama alanlarından bir tanesidir. Ciddi beyin yaralanması bulguları veren bir çocuk söz konusu olduğunda, burada başvurulacak ilk yöntem bilgisayarlı beyin tomografisidir. Böylece beyinde bir hasar ya da kanama olup olmadığı en kolay biçimde anlaşılmış olur.

Op. Dr. Onur KULAKSIZOĞLU

ilkokulda kavga esnasinda kafama sert bi darbe almistim ve suan 19 yasimdayim acaba o kavga esnasindaki zarar gören beyin hücrelerim düzelmismi dir ?... devamı