Çoğu kişinin kahvaltısı ekmek, poğaça, simit, mısır gevreği, kahve gibi gıdalardan veya hiçbir şey yememekten ibarettir. Daha dikkatli kişiler sebze - meyve suları, kepekli gevrekler tercih etse bile bunlar aradığınız sağlıklı kahvaltı olmayabilir.

Protein sağlıklı kaslar kadar hormon ve nörotransmitter sentezi için de çok önemlidir. Uyandıktan sonraki ilk iki saat içinde 15 – 20 gram yüksek kaliteli protein içeren bir kahvaltı yapmak önemli faydalar sağlayabilir. Örneğin çoğu protein kaynağında triptofan adlı bir amino asit bulunur. Triptofan seratonin üretimindeki en önemli biyokimyasallardandır ve seratonin genel iyilik ve mutluluk hissimizde büyük rol oynar. Protein yedikten ve o proteinin bir bölümü seratonine dönüştükten sonra neşeli ve iyi hissetme yeteneğiniz devam eder. Bundan sonra bu seratoninin bir kısmı melatonin üretimine yardım eder ve geceleri çok daha huzurlu bir uyku uyumakta etkili olur.

Bu sebeple güne protein açısından zengin bir öğünle başlayın. Böylece gün içindeki kimyasal süreçlere vücudunuz hazırlıklı olabilir. Öğleden sonraya karbonhidrat açısından zengin bir atıştırmalık ekleyin. Mesela kahvaltıda yumurta, yoğurt veya akşamdan kalan et veya balıktan yiyin. 7 günlük bir evrede vücudunuzun buna nasıl cevap verdiğini gözleyebilirsiniz. Hem ruh haliniz hem de uykunuz bu düzenden fayda görebilir. Bazı vakalarda hafif uykusuzluk yaşayan kişilerin şikayetleri bu yeme düzeniyle önemli ölçüde azalmıştır.

Prof. Dr. Cengiz ÇELİKER

selamun aleykum 17 yasindayim fitness gidiyorum ve protein tozu almami oneriyorlar benden kucukleri bile protein tozunu kullaniyorlar bende alsam soru... devamı