Kanserli hastalarda bulantı ve kusma, eğer tedavi düzgün yapılmıyorsa hekimin hatası sonucunda ya da hasta söylenenleri uygulamadığında meydana gelir.

Normalde düzgün tedavi edilen bir hastada, tedavi sırasında ya da sonrasında bulantı ya da kusma olmaz. Olsa bile bunların önlemini almak çok kolaydır. Bunları önleyen, iştahsızlığı önleyen ilaçlar vardır.

Yalnız hastalar bazı gıdalarda, normal insanların fark etmediği bazı kokuları alabilirler. Bu hastalar gıda tercihlerini ona göre yaparlar. Yoksa genel olarak bulantısı olan hastayı bazı gıdalardan uzak tutmak doğru değildir.

Hastanın bulantısı varsa ya karaciğerinde fonksiyonlarında bir bozukluk vardır ya da üre kreatin seviyesi yüksektir. Bunlar düzeltilmediği koşullarda hangi gıda verilirse verilsin, hastanın bulantısını düzeltmek mümkün olmaz.

Kemoterapiye ya da radyoterapiye bağlı olarak hastalarda bulantı gelişebilir. Kanser hastalığının tedavisinde hekimin, hastanın ve hasta yakınının çok bilinçli olması ve koordineli çalışması gerekir. 

Uzm. Dr. Engin TÜRKMEN

mrb hocam kızkardeşimde sürekli bulantı kusma var dışkıda kalem gibi incelmiş ne kadar ilaç içtiysede geçmedi... devamı