Yeni doğan bebeğinizin sevincini yaşarken henüz bir kardeşi olmasına kendini hazır hissetmeyen küçük yaştaki çocuğunuz kıskanç, öfkeli ve saldırgan tavırlar sergileyebilir. Uzman psikologlar kardeş kıskançlığının yeterince önemsenmediği konusunda hemfikir ancak bu durum zarar verme boyutuna kadar çıkabildiği için aslında oldukça ciddiye alınması gereken bir konudur. Doğum yapma sürecinden eve dönene dek yapılan her hareket ve konuşma tarzı çocuğunuzun psikolojisinde olumlu veya olumsuz etkiler bırakır. Bu süreçte bilinçli hareket etmek gerekmektedir. İşte sizler için hazırladığımız öneriler;

Doğum Öncesi
Doğum öncesinde çocuğunuzu kardeşi olacağı fikrine alıştırmanız önemlidir. Kardeşi olmasının ne gibi avantajları olduğunu ona açıklamalısınız ve ona olan ilginizin ve sevginizin değişmeyeceğini her fırsatta dile getirmelisiniz.

Doğum Sonrası
Doğum sırasında hastanedeki telaşlı ve gergin bir ortamda çocuğunuzu bulundurmamak daha doğru olabilir ancak doğumdan hemen sonra hastaneye getirilmesini sağlayarak onu kendinizden uzak tutmamanız daha doğru bir hareket olur. Bebeği kucağınıza aldığınızda onun da yanınızda durmasını sağlayın hatta ona sarılmayı ihmal etmeyin. 

Ev Süreci
Doğum sonrası ilk aylarda sadece bebeğinizin ihtiyaçlarına odaklanmamalısınız. Bebeğinizin temel ihtiyaçlarını giderdikten sonra mutlaka çocuğunuzla da vakit geçirin. Hatta çocuğunuzun kardeşini sevmesi, yakın temas kurması ve onunla oynaması için zaman tanırsanız sandığınızdan daha kolay bu yeni duruma adapte olacaktır.

Akrabalar ve Misafirler
Doğum sonrasında evinize gelen akrabalarınızı ve misafirlerinizi çocuğunuzla iletişim kurarken dikkat etmeleri konusunda uyarın. Yeni doğan bebeğin artık daha çok ilgi göreceğini ima eden cümlelerden kaçınmalarını sağlayın.

Okul İçin Bekleyin
Eğer bebeğinizle daha rahat ilgilenebileceğinizi düşündüğünüz için çocuğunuzu kreşe veya anaokuluna göndermeyi düşünüyorsanız çocuğunuzun bu duruma adapte olmasını beklemek daha doğru olacaktır. Zira bu durum çocuklarda okul fobisinin ortaya çıkmasına neden olmaktadır.

Op. Dr. Sinan GÖKER

Merhaba ben 17 yasindayim sol gözümden salazyon ameliyati olmam gerekiyo ancak tekrarliyomus bazisi bunu onlemek icin neler yapmaliyim cok korkuyorum ... devamı