Abdominoplasti olarak da bilinen karın gerdirme operasyonu karın bölgesindeki yağ ve deri fazlasının çıkarılması ve gerekli olduğunda alttaki kasların gerilmesi için yapılır. Karın gerdirme operasyonundan kaynaklanan ağrılarınızla ilgili olarak:
  • Ameliyattan sonra en çok  24-28 saat arasında rahatsızlık hissedeceksiniz. Reçetede belirtildiği şekilde ilaçlarınızı alın. Krakerler, tost, çorba veya sıvılarla boş midenizi doldurarak ağrınızı gidermeye çalışın.
  • Ameliyattan sonra iki hafta boyunca aspirin ve ibuprofenden kaçının. Bu ilaçların akıntı ve berelenmeyi artırma gibi bir eğilimi vardır.
  • Sıkıştırıcı bir çamaşır sağladığı destekle ağrınızın azaltılmasına yardımcı olabilir. Ayrıca karnınızda şişkinlik olmasının azaltılmasına da yardımcı olacaktır. Çünkü karın bölgesinde his kaybınız olacaktır, bu nedenle karnınızı sıkan bir çamaşır kullanmayın. Bu, kan akışını durduracaktır.
Sıcak veya soğuk su torbaları/kompresleri kullanmayın. Karın bölgenizde his kaybınız olacağı için, karnınızın soğuk mu yoksa sıcak mı olduğunu algılayamayabilirsiniz ve bu uygulama yanmaya ya da donmaya neden olabilir.

Prof. Dr. İbrahim YURDAKUL

midemde yanma dolgunluk var az miktar ishal ve karın içi ağrısı var 22 senelik duedenum ameliyatı geçirdim ama 2 y öncesine kadar şikayetim yoktu... devamı