Diş hekimi Selçuk Özbölük, çocuklardaki diş çürüklerinin karnelere eklenecek ''diş notu'' ile azaltılabileceğini belirtti.
 
Özbölük, yaptığı yazılı açıklamada, okullarda bugün yeni bir eğitim yılı başladığını hatırlatarak, sağlıklı nesiller için ilköğretim çağında öncelikle çocukların diş sağlığı üzerinde durulması gerektiğini ifade etti.
 
Gelişmiş ülkelerde çocuk başına 1 olan çürük diş oranının Türkiye'de 5 olduğunu dile getiren Selçuk Özbölük, diş hekimine başvurma, diş fırçası ve macunu kullanma oranının da Avrupa'nın çok altında olduğuna dikkati çekti.

Video: Diş Çürükleri
 
Koruyucu diş hekimliğinin önemine işaret eden Özbölük, bu konuda Mili Eğitim Bakanlığı ile ortak bir çalışma yürütülebileceğini belirtti.
 
Özbölük, ''Karnelere eklenecek diş notu ile çocuklardaki diş çürüklerini azaltabiliriz. Bu hedefe ulaşmamızı kolaylaştıracağı gibi hem öğrencilerin tedavi sürecinde derslerinden geri kalmalarını engelleyecek hem de ekonomik katkı sağlayacaktır,'' görüşünü savundu. 

Dr. Dt. Ali Osman Emiroğlu

hocam dişlerde sarılık ve azı dişlerde dişin kenarında sarı kaplama olmuş birde küçük siyah noktalar oluyor bunun tedavisi nasıl our geçermi devlet h... devamı