Diş ağrılarında dişe asprin, kolonya gibi maddelerin konulması konusunda farklı inanışlar ve uygulamalar vardır. Ancak doktorların önerisi, bu uygulamalardan kesinlikle uzak durulması yönündedir.

Çünkü bu yöntemlerle sağlanacak geçici rahatlama, vereceği zararların yanında çok küçük kalacaktır. Özellikle aspirin ve alkol, diş ve çevredeki yumuşak dokuda, yanakta kimyasal yanıklara neden olur. Bu yanıklar ise ayrı bir tedavi gerektirir. Sonuçta sorun büyür ve uygulanacak tedavi de daha kompleks hale gelir.

Bunun yanı sıra aspirin, ortam asitliğini arttırır. Alkolün etkisi ise uyuşturma, yani sinirlerde geçici bir blokaj sağlamasıdır. Ama ağız çok yüksek alkollerle çalkalandığında bile, diş etinin emebileceği alkol miktarı çok azdır. Dolayısıyla orada çok kesin ve uzun süreli bir rahatlama olması imkansızdır.

Ancak alkolün rahatlatıcı etkisinin yanında, bir yan etki olarak kan dolaşımı hızlanır. Kan dolaşımının hızlanması sonucunda bölgeye gelen kan basıncı artacağı için ağrı, olduğundan daha şiddetli bir şekilde hissedilebilir.

Dr. Özer AKINCI

Hocam tel taktrmak zararli midir dis etinde cekilme oluyomus dogru mu bendr taktrmk istiyorumda... devamı