Vücudunuzda kolayca çürük mü oluşuyor? İşte buna neyin neden olduğunu anlamanın 5 yolu.

1. Adım

Çürükler nedensiz oluşuyorsa endişelenmekte haklısınız. Çoğu durumda görünür hiçbir neden yokken çürük oluşması hatırlamadığınız bir çarpmayla alakalıdır. Bu, özellikle trombositlerin, kanın pıhtılaşmasında önemli bir rol oynayan kan bileşenlerinin faaliyetini değiştiren belirli ilaçları kullandığınızda geçerlidir. Bazı ilaçlar, derinin yüzeyine hafif bir çarpma çürük ihtimalini artırabilir.

2. Adım

Çürük riskini arttıran en yaygın üç ilaç türü steroid yapıda olmayan antienflamatuar

ilaçlar, aspirin gibi kan sulandırıcılardır. Balık yağı, gingko, zencefil ve sarımsak gibi bazı doğal takviyeler de küçük bir darbede bile çürümeye neden olabilir. Bu yiyecek ve takviyelerde deri altında kanamanın daha çabuk gerçekleşmesine neden olan doğal kan sulandırıcı özellikler vardır. Steroid bazlı antienflamatuar ilaçlar, örneğin prednizon da çürükleri artırabilir. Eğer kolayca çürük yaşıyorsanız doktorunuza ilaçlarınızın bir rolünün olup olmadığını sorun.

3. Adım

Bazı durumlarda kolay oluşan çürükler daha ciddi bir sağlık sorununun işareti olabilir. Vücut yeterli trombosit üretmediğinde veya üretilen trombosit düzgün şekilde çalışmadığında çürük, zedelenme olmadan bile gerçekleşebilir. Lösemi gibi bazı kanser tipleri trombosit sayılarının düşmesine neden olabilir, bu da çürümeye yol açabilir. Eğer durum buysa dişleri fırçalamak gibi hafif darbelerde kanama olabilir veya sık sık burun kanamayabilir. Bazı kronik hastalıklar da trombosit sayısında düşüşe veya anormal trombosit fonksiyonuna neden olabilir. Çürüklerin nedensiz olması durumunda trombosit seviyelerinin normal olup olmadıklarını belirlemek üzere doktorunuzun tam bir kan sayımı yaptırması önemlidir.

4. Adım

Nedensiz çürükler pıhtılaşma faktörü anomalilerinden de kaynaklanır. Kanın düzgün bir şekilde pıhtılaşması için bir grup pıhtılaşma faktörünün birbirleriyle uyumlu bir şekilde etkileşime girmesi gerekir. Bu faktörlerden birisi eksikse veya düzgün bir şekilde çalışmıyorsa kolayca çürükler oluşabilir. Pıhtılaşma faktörlerinde genetik eksiklikler olabilir veya karaciğer hastalığı ya da hamilelik gibi durumlar bu faktörleri değiştirebilir ve görünür bir yaralanma olmadan çürümeyi doğurabilir. Doktorunuz pıhtılaşma faktörü anomaliniz olup olmadığını belirlemek için özel laboratuvar testleri yapabilir.

5. Adım

Nedensiz çürük, yaşla birlikte kılcal damarlar daha kırılgan, cilt daha ince hale geldikçe daha da sıklaşır. Sonuç? Eğer kolayca çürüme yaşıyorsanız özellikle diş eti kanamanız veya burun kanamalarınız oluyorsa tam bir kan sayımı yaptırmak üzere doktorunuzla görüşün.

Prof. Dr. Kaan AYDOS

Hocam penisimin sünnet derisi bölümü ve üstün de oluşan beyaz renkli kabarcıklar üstün de oluşan kabarcık birleşme esnasında agrı yapıyor ... devamı