Hipertansiyon, kolesterol ve sigara kullanımının yüksekliği yaşamı tehdit ediyor. Yurt dışında yapılan araştırmaya göre, ortalama yaşam süresi sigara içenlerde 6 yıl, tansiyonu yüksek olanlarda 3,5 yıl ve kolesterol düzeyi yüksek kişilerde ise 1 yıl kısalıyor.

Hacettepe Üniversitesi (HÜ) Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nazmi Bilir, AA muhabirine yaptığı açıklamada, İngiltere'nin Whitehall şehrinde yapılan çalışmada 20 ile 64 yaşları arasında 18 bin kişinin 38 yıl boyunca izlenerek ara ara muayene edildiğini anlattı.

Bilir, araştırmayla yaşam süresi ile temel risk faktörleri arasında ilişkilerin araştırıldığını belirtti. Bilir, araştırma sonuçlarına göre yaşamı tehdit eden üç önemli faktör bulunduğuna dikkati çekerek, ''Bu faktörler, sigara tüketimi, hipertansiyon ve kolesterol yüksekliği olarak saptandı'' dedi.

Araştırmaya göre, ''sigara içenlerin yaşam süresinin 6 yıl, tansiyonu yüksek olanların yaşam süresinin 3,5 yıl ve kolesterol düzeyi yüksek olanların yaşam süresinin ise 1 yıl kısaldığının'' tespit edildiğini ifade eden Bilir, ''Bu faktörlerin üçü de bir kişide varsa yaşam süresi 10 yıl daha kısa olmaktadır'' diye konuştu. Bilir, bu faktörlere ek olarak şeker hastalığı, şişmanlık ve hareketsizlik halinde yaşam süresinin çok daha fazla kısaldığını söyledi. European Journal of Public Health - Avrupa Halk Sağlığı Dergisi'nde yayınlanmış olabilir).

Avrupa Halk Sağlığı Dergisi'nde (European Journal of Public Health) yayımlanan sonuçlara göre sigara içmemek, uygun diyetle kolesterol düzeyini normal sınırlarda tutmak ve hipertansiyonu uygun şekilde tedavi ettirmekle, daha uzun bir yaşama sahip olabilmenin mümkün olduğunu dile getiren Bilir, ''Yapılan araştırma, sigaradan uzak durulması ve hipertansiyon ile kolesterolün tedavi edilerek kontrol altına alınmasıyla bir kişinin 10 yıl daha uzun yaşayabileceğini ortaya koymuştur'' dedi.

16 MİLYON KİŞİ SİGARA KULLANIYOR

Bilir, Türkiye'de ortalama yaşam süresinin erkeklerde 69 kadınlarda 73 yıl olduğunu belirterek, ''Bu değerler doğumda beklenen yaşam süreleridir. Örneğin, 40-45 yaşına ulaşmış bir kişi için bu yaştan itibaren beklenen yaşam süresi 35-40 yıl kadar olmalı. Yani bu kişilerin 80'li yaşlara kadar yaşayacağı beklenir'' dedi.

Türkiye'de 4 milyon dolayında diyabetli ve 7-8 milyon dolayında hipertansiyonu bulunan kişi oluğunu ifade eden Bilir, obezitenin kadınlarda daha çok olmak üzere yetişkin yaş grubunda 20 milyon dolayında olduğunu söyledi.

Bilir, sigara kullanan kişi sayısının 2008 Küresel Yetişkin Tütün Araştırma sonucuna göre 16 milyon olduğunu dile getirerek, bu sayının ''Dumansız Hava Sahası'' ile birlikte azalarak 15 milyonun altına inmiş olduğunun öngörüldüğünü sözlerine ekledi.

Prof. Dr. Rifat Eralp ULUSOY

Merhaba benim babam 53 yaşında yaklaşık 120 kilo 1.86 boyunda gunluk spor yapmasa bile hareket ediyor hipertansiyonu var kalp krizi riski varmı... devamı