Nöron dergisinde çıkan rapora göre, tavuk karası ve makula dejenerasyonu gibi körlüğün en fazla görülen türlerine karşı yeni bir umut ışığı doğdu. Berkeley California Üniversitesi Moleküler ve Hücre Biyolojisi Bölümü Nörobiyologu ve projenin baş araştırmacısı Prof. Richard Kramer, AAQ adındaki kimyasal maddenin, retina çevresindeki hücreleri tekrar ışığa duyarlı hale getirdiğini ve vücuda enjekte edildiği için mikroçip implantasyonu veya kök hücre nakli gibi ameliyat yöntemleri gerektirmediğini bildirdi.

Video: Göz Damlası Uygulaması
 
Kramer, körlüğe karşı bulunan yeni tedavi yöntemi sayesinde, hastanın maddeyi istediği dozda alabileceğini, diğer ilaçlarla birlikte kullanabileceğini, sonuçları beğenmediği takdirde kullanmayı kesebileceğini, kısacası körlüğe karşı yeni bir dönemin başlayabileceğini söyledi.
Washinghton Üniversitesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı olan ve proje ekibinde yer alan Dr. Russell Van Gelder de bu maddenin güvenli olup olmadığı ve insanlarda kullanılıp kullanılamayacağı konularında araştırmaların sürdüğünü belirterek, maddenin retinadaki duyarlılığı geri getirdiğini kanıtladıklarını ve geliştirilme çalışmalarının devam edeceğini sözlerine ekledi.
İLGİLİ MAKALE

Kına Kanseri Önlüyor!

Op. Dr. Sinan GÖKER

merhaba hocam benim tavuk karası hastalığım var ilerde körlüğe doğru gidermi ?... devamı