Kulak enfeksiyonu, orta kulaktaki bakteri veya virüsler nedeni ile ortaya çıkar. Bu iltihap genellikle soğuk algınlığı, grip veya alerji gibi geniz yolları, boğaz ve östaki borularında tıkanıklığa ve şişmelere neden olan diğer rahatsızlıklara bağlı olarak gelişir. 

Östaki borularının görevi

Östaki boruları, her iki orta kulaktan boğazın arkasına, geniz yoluna, uzanan bir çift dar borudur. Boruların boğazdaki bitiş noktası:

 

  • Orta kulaktaki hava basıncını düzenlemek
  • Kulaktaki havayı tazelemek
  • Orta kulaktaki akıntıları kurutmak amacıyla açılıp kapanır.

Üst solunum yolu enfeksiyonları veya alerji nedeniyle östaki borularında oluşan şişmeler, iltihaplanmalar ve mukus, boruları tıkayabilir ve orta kulakta sıvı birikmesine yol açabilir. Bu sıvıda oluşan bakteriyel veya viral bir enfeksiyon kulak iltihabı belirtilerinin ortaya çıkmasına neden olur.

Kulak iltihabı, genellikle çocuklarda görülür. Bunun nedenlerinden birisi östaki borularının çocuklarda daha dar ve yatay olmasıdır ve bu faktörler orta kulağın daha zor kurumasına ve tıkanmasına neden olabilir.

Adenoidlerin rolü

Adenoidler, boğazın üst arka tarafında bulunan ve bağışıklık sisteminin aktiviteleri üzerinde önemli rol oynadıklarına inanılan iki ufak doku parçasıdır. Bu işlevleri sayesinde adenoidler enfeksiyonlara ve iltihaplanmalara karşı daha hassastır.

Adenoidler, östaki borularının ağızına yakın bir yerde bulundukları için adenoidlerdeki iltihaplanmalar veya büyümeler kanallardaki boruları tıkayabilir ve orta kulak enfeksiyonlarına neden olabilir. Çocuklar, daha aktif ve daha geniş adenoidlere sahip olduklarından adenoidlerin iltihaplanması, çocuklardaki kulak enfeksiyonlarında önemli bir rol oynar. 

İlgili sağlık sorunları

Kulak iltihabına veya benzer orta kulak problemlerine yol açabilecek orta kulak sorunları şunlardır: 

  • Sıvı birikimine neden olan otitis media orta kulakta oluşan ve bakteriyel veya viral bir enfeksiyona bağlı olmayan iltihaplanma ve sıvı birikimidir. Bu durum, kulak enfeksiyonu iyileştikten sonra da devam eden sıvı birikimi sonucu ortaya çıkar. Ayrıca, östaki borularının enfeksiyon içermeyen sıvı ile tıkanması ve düzenli işlev görmemesi sonucu da görülebilir.   
  • Kronik süpüratif otitis media, kulak zarında yırtılmalara veya delinmelere yol açan devamlı kulak enfeksiyonudur. 
İLGİLİ MAKALE

Kulak Yolu Enfeksiyonu

Op. Dr. Cenk EVREN

Hocam mrhblar. 10 yıl önce sol kulak zarım delikti ve ameliyat oldum çok ta iyi geldi ve bir kulağıma darbe sonrası zarda delik oldu ve şuan orta kula... devamı