Yüzücü kulağı (eksternal otit) kulak yolunun iltihabı ve enfeksiyonudur. Kulak yolunu kaplayan koruyucu deri (lipit katman) kaybolduğunda meydana gelir. Bu, kulak yolunun kızarmasına ve şişmesine neden olur. Kulak yolu daralmış olabilir ve kulağın dış kısmı hafifçe çekildiğinde ya da itildiği zaman hassasiyet hissedilir.

Yüzücü kulağı, kulak yoluna su, kum, kir ya da diğer döküntüler girdiğinde gelişebilir. Kulak yoluna fazla su kaçtığı zaman gerçekleştiği için kulak yolu iltihabına “yüzücü kulağı” da denir. Geçmişte yüzücü kulağı geçirdiyseniz, hastalığın tekrarlanma ihtimali yüksektir.

Eğer bakteriler kulak yolundaki kemiklere saldırırsa ve kafatasına yayılırsa ender görülen ancak ciddi bir enfeksiyon olan malign eksternal otit gelişebilir. Bu enfeksiyon çok fazla kişide görülmez – genellikle diyabet hastası olan ya da HIV’li yaşlılarda ya da bağışıklık sistemi bozulmuş olan çocuklarda görülür – ancak ölümcül olabilir. Belirtileri; ani yüz felci ile birlikte gelişen kulak ağrısı, seste boğukluk ve gırtlak ağrısıdır. Bu enfeksiyonun tedavisinde antibiyotik kullanılır.

Kulak yolu enfeksiyonu ya da iltihabının diğer nedenleri de şunlardır:

  • Alerjiler
  • Kulak yolunda eksoztoz denilen kemik büyümeleri.
  • Köpük banyosu, sabun ya da şampuanlar.
  • Kulak yolunu sert bir cisimle sertçe temizlemek
  • Kulağın içine yerleştirilen kulaklıklar.
  • Kulak yolunu temizleme çubuğu, saç tokası, tırnak ya da diğer sert cisimlerle kaşımak.
  • Egzama, sedef hastalığı ya da sebore gibi cilt hastalıkları.
  • Terleme.

Yüzücü kulağı genellikle, kulak kanalınız çok dar ya da tüylü ise, sıcak ve nemli bir iklimde yaşıyorsanız, kulak kirinde sıkışma varsa veya kulağınızı da etkileyen bir kafa yaralanması geçirdiyseniz gelişir.

Kulakta kaşınma, ağrı ve tıkanıklık hissi gibi belirtiler görülebilir. Kulak kanalınız şişebilir. Hafi ya da şiddetli ağrı, akıntı veya işitme kaybı gelişebilir. Orta kulak iltihabından (akut otit media) farklı olarak ağrı çiğnerken, kulağın önüne bastırınca ya da kulak memesini oynattığınızda kötüleşecektir.

Ancak yüzücü kulağı oluşumunu engellemek mümkündür. Ev tedavisi sonucunda belirtiler azalacak ya da tamamen iyileşecektir.

Op. Dr. Aytun AKTAN

Merhaba hocam qlairista dogum kontrol hapi kullanmaya basladim 5 gun oldu ve siddetli karin agrisi ile doktora gitrim idrar yolu enfeksiyonu cikti ila... devamı