Maya Kaynaklı Bez Pişiği Tedavisi

Birçok pişik, hassas bebek cildi üzerinde idrar ve dışkı kaynaklı tahrişten ileri gelmesine rağmen, bazılarının nedeni candida maya enfeksiyonudur. Bu tür bir pişiğin başlıca tedavisi cilde ilaç sürülmesiyle bezlenen bölgedeki ıslaklığın azaltılmasını içerir. Nistatin, ekonazol, klotrimazol veya mikonazol bez pişiğini eşit derecede iyi tedavi eder. Bazen ketokonazol gibi diğer antifungal kremler de tavsiye edilebilir. Tedavinin ne kadar uzun süreceği tam tanımlanmamış olmakla beraber, genelde pişik iyileşene kadar her bez değişiminde krem veya merhem sürülür.

Maya enfeksiyonları, bir bebeğin poposundaki ıslaklığın ve tahrişin, normalde bağırsakta yaşayan mayanın cilde yayılmasına imkan tanımasından dolayı görülür. Dolayısıyla bazı doktorlar topikal kremlere ilaveten ağız yoluyla alınan antifungal ilaçları önerir. Bu ilaçların faydalı olup olmadığı sorusuna kesin bir yanıt veren bir çalışma bulunmuyor.

Bez pişiklerini önlemenin anahtarı, bölgeyi mümkün olduğu kadar temiz ve kuru tutmaktır. Bez bölgesine banyodan sonra çinko oksit gibi koruyucu kremler veya vazelin sürülmesi de faydalıdır. Bu ürünler, bez bölgesindeki ıslaklığı azaltmaya yardımcı olabilir. Pamukçuk belirtilerine karşı çocuğunuzun ağzını kontrol edebilirsiniz.

Doç. Dr. Sinan ÇAĞLAYAN

İyi gunler annemin troid bezinde noduller oldugu soylendi ve biopsi yapildi gelen sonucta MALİGNİTE YONUNDE SUPHELİ YAYMA İLE UYUMLU; SOL LOB yaziyor ... devamı