Cımbızlar

Özellikle dağ yürüyüşlerini, doğa aktivitelerini seviyorsanız, cımbızlar ilk yardım çantasının olmazsa olmazlarındandır.  Bir kıymığı veya bir keneyi çıkarmanın en güvenli yolu temiz bir cımbızdır. Cımbızları her kullanımdan önce ve sonra iyice dezenfekte edin.

Anestetik Spreyler Veya Losyonlar

Ağrılı sokmalar, kaşıntılar veya karınca ısırıklarına karşı anestetik bir sprey veya losyon taşımaya ne dersiniz? Bunlar orta şiddetteki kaşıntı ve ağrılardan hızla kurtulmanıza yardım ederler.

El Temizleyiciler Ve Eldivenler

Aktivite sırasında yaralanırsanız veya bir arkadaşınız sakatlanırsa, en son yapmak isteyeceğiniz şey yaranın bakımını kirli ellerle yapmaktır. Sabun ve suyun kolay bulunmadığı yerlerde ellerinizi alkol temelli jeller veya silme bezleriyle temizleyebilirsiniz.  Önce elinizi temizleyin, ardından lateks veya lateks olmayan eldiven giyin, yaranı bakımını yaptıktan sonra ellerinizi tekrar temizleyin.

Ağrı Kesiciler

Ağrı kesici veya ateş düşürücüsü olmayan bir ilk yardım çantası eksiktir. Aspirin, asetaminofen ve ibuprofen en popüler reçetesiz ağrı kesicilerdir. Reye sendromu riski yüzünden 18 yaşının altındaki insanlara aspirin verilmemelidir.

Sargı Bezi Ve Bant

Kesikler ve sıyrıklarda küçük yaralara kanama durana kadar gazlı bezle basınç yapabilirsiniz. Sargı bezleri bantla birlikte kullanıldığında yaraları kaplama ve koruma işini de görürler. Küçük kesik ve sıyrıklarda yara bantları da faydalı olur.

Yaralar İçin Temizleme Mendilleri Veya Solüsyonları

Bandaj yapmadan önce yaraları veya sıyrıkları temizlemeniz gerekir. Antiseptik mendiller veya spreyler, yakınlarda temiz bir su kaynağı olmadığında, yara temizlemede harika araçlardır. Steril su, tuzlu su, mesela kontak lenslerin batırıldığı salin solüsyonları da göz yaralanmalarını yıkamak için harikadır, bunlar başka yaralarda da kullanılabilir. Bunlar küçük şişelerde satıldıkları için taşıması kolaydır.

Antibiyotik Merhemler

Antibiyotik krem ve merhemler birçok önemli yerde kullanılabilir. Bunlar küçük yaraların enfeksiyon kapmasını önlemek için kullanılabilir. Yaralı bölgeyi nemli tutarak iyileşmeyi hızlandırırlar. Ayrıca yaranın bandaja yapışmasını önleyebilirler.

Oral Antihistaminler

Böcek ısırmalarına ve sokmalarına karşı alerjik tepkiler oral antihistaminlerle hazırlanın. Antihistamin kremleri kullanmayın, bunlar bazı insanlarda alerjik tepkiyi azdırabilmektedir. Şiddetli alerjileri olan insanlar yanlarında epinefrine iğnesi taşımalıdır. Anafilaktik şok  durumunda bunlar hayat kurtarabilir. Anafilaktik şok, böcek ısırması veya sokmasından veya yiyecek yüzünden meydana gelen şiddetli alerjik reaksiyondur.

İlk Yardım Çantasını Hazırlamak

İlk yardım çantanız için olmazsa olmazları bir araya getirdikten sonra bunları temiz ve kuru tutmanın bir yolunu bulmalısınız. Bunun için güzel görünüşlü medikal torbalardan almak zorunda değilsiniz. Su geçirmez bir makyaj çantası veya alet çantası da iş görür.

Prof. Dr. Sinan ZEREN

İlk başta iyi akşamlar hocam bana yardımcı olursunuz umarım .hocam ilk başta penisimin üstünde ufak lekeler yoktu ama şimdi B'ni korkutmaya başlıy... devamı