Nedir

Nedir

Bazı koşucular, farklı meme ucu tahrişi türleri, örneğin kuruluk, ağrı ve bazı vakalarda meme uçlarının birinde ya da ikisinde kanama yaşayabilir. Koşma sırasında ve/veya koştuktan sonra olabilir.

Sebepler

Meme ucu tahrişinin bir numaralı sebebi meme uçları ve giyecekler arasında sürekli sürtünmedir. uzun mesafe koşucuları bu istenmeyen durumdan özellikle yaş sıcaklarında mustarip olmaya daha yatkındır.
Bazı giysilerin kumaşının, amblemlerinin veya etiketlerinin de koşmadan aynı sürtünmeye yol açabileceğini aklınızda bulundurun. O yüzden meme ucunuzu kaplayan giysi türü hakkında fazladan tedbirli olun.

Tedavi

Meme ucu deriniz zaten hasar görmüşse egzersiz yapmadan önce meme uçlarınıza saf lanolin ürünü sürmeniz gerekebilir ama dikkatli olun: Bu ürünleri uzun süre kullanmak cildin etrafındaki hava dolaşımını engeller, bu da iyileşmenizi erteleyebilir. O yüzden aşırı uzun mesafeleri meme uçlarınız tamamen iyileşmeden koşmaktan kaçının.
Durumunuz birkaç günde düzelmezse tıbbi müdahale bir şarttır. Başka olası sebepler arasında sedef hastalığı, egzama, impetigo, alerjik reaksiyon veya erkeklerle kadınların mantar enfeksiyonu bulunur. Ek olarak, erken hamilelik hormon karmaşası veya adet bazı kadınlarda meme ucu ağrısıyla sonuçlanabilir.

Önleme

Kanıtlanmış yöntemler
  • Meme ucu koruyucuları. Bu ürünler koşucuların meme uçlarını en üst düzeyde korumak için özel olarak tasarlanmıştır. Meme koruyucuları, meme ucunuzu “kucaklayan” ve sürtünmeye karşı koruyan küçük bir tampon gibidir.
  • Bant. Tek ihtiyacınız, her meme ucuna küçük bir bant yapıştırıp meme ucu tahrişine elveda demek. Göğüs kıllarınıza yapıştırmadığınızdan emin olun. Böylece, daha sonra çıkardığınıza acımaz, isterseniz tüm hafta orada tutabilirsiniz. Önerilen ürünler mevcuttur.
  • Plasterler ve siğil tamponları. Başka bir seçenek, diğer seçenekler kadar etkili olmasa da plasterlerdir. Her bir meme ucu için sadece bir plaster kullanın. Alternatif olarak, siğil tamponlarını da deneyebilirsiniz. Bu seçeneklerin ikisi muhtemelen ilaç dolabınızdadır. Daha iyi bir malzeme alana kadar onları geçici olarak kullanmanızı öneririz.

Başka önlemler
  • Mümkün olduğunda üstsüz koşmak
  • Koşarken bol duran tişört giymek
  • Meme uçlarınıza vazelin, dudak merhemi vb sürmek
  • Kompresyon atleti veya spor sutyeni giymek
  • Pamuklu tişörtlerden kaçınıp onların yerine (teknik tişört diye bilinen) sentetik kumaş tişörtler giymek
  • Her şeyden önemlisi, başka meme ucu tahrişlerinin yanı sıra döküntüyü önleyen ürünler kullanmak

Prof. Dr. Teksen ÇAMLIBEL

Merhaba kolay gelsin, Bankacıyım ve gün içerisinde hareketsizlikten dolayı akşamları salonda spor yapmaya çalışıyorum.Normalde atlet+tişört giyerdim.A... devamı