Mide içeriğinde çok yüksek asit oranı olması halinde, mide balonunda patlama değil ama delinme olabilir. Ancak bu tıp literatüründe çok nadiren görülen bir komplikasyondur.

Mide balonunun delinmesi halinde fazla endişe etmeye gerek yoktur. Çünkü balonun içindeki sıvı, serum fizyolojik denilen bir sıvıdır. Bu sıvı konulurken, özellikle renkli olmasına dikkat edilir ve mavi renkli olarak enjekte edilir. Mavi rengi veren, zararsız bir boyadır. Tıpta pek çok vakada bu tarz boyalar kullanılır.

Midede bir delinme olması durumunda, bu mavi renkli sıvı mide içine akacaktır. Akan sıvı mideden onikiparmak bağırsağına geçecek, daha sonra da böbrekler tarafından emilerek idrara karışacak ve idrarın mavi renkli görünmesine neden olacaktır. Bu, balonda bir sorun olduğuna ilişkin uyarıcı bir sistemdir. Böylesi bir durumda hastalar mutlaka doktorlarıyla ilişkiye geçmelidirler.

Doktor, kişinin balonunun herhangi bir zarar görüp görmediğini endoskopik olarak kontrol edecektir. Eğer balon zarar görmüşse, yine endoskopik olarak çıkarılacaktır.

Doç. Dr. Selman LAÇİN

merhabalar ben 17 yasında bır kızım dun erkek arkadasımla surtunme yoluyla ılıskıye gırdık sonra analdan gırdık kan gelmeye basladı normalde analdan f... devamı