Mide balonu tedavisi, endoskopik bir uygulamadır. Endoskopik uygulamalarda ise, risk oldukça düşüktür. Bu uygulama sonrasında kişilerde, balon tedavisine bağlı ciddi bir risk gelişmesi oldukça güçtür ve çok sık rastlanan bir durum değildir.

Balon uygulaması yapılan kişilerde ortaya çıkan en büyük sorun, uygulamadan sonraki ilk 48 saat içinde görülen bulantı, kusma ve kramp tarzı ağrılardır. Bunun nedeni ise, vücudun balonu yabancı bir cisim olarak algılaması sonucu verdiği reaksiyondur. Ancak bu reaksiyon tümüyle geçicidir. İlk 48 saat içinde daha yoğun olarak hissedilen bu sıkıntılar, 5-6. güne gelindiğinde, yüzde 90-95 oranında kaybolur.

Ancak bunların dışında, erken dönemde balon intoleransı denilen, kişilerin balonu çıkarma isteği ile nadiren de olsa karşılaşılabilir. Bu isteğin nedeni, yüzde 90 oranında psikolojiktir. Bu nedenle, balon uygulamasının nasıl bir yöntem olduğu ve hangi sorunlarla karşılaşılabileceği hastaya çok iyi bir şekilde anlatılmalıdır. Eğer bu kavratılırsa, bu tip sıkıntılarla karşılaşmak çok zor hale gelir.

Ancak hasta balonu çıkarmak istiyorsa, 48 saati geçtiği halde bulantı, kusma ve kramp tarzı ağrılar devam ediyorsa, balonu çıkarmak uygulanabilir bir işlemdir.

Prof. Dr. Atilla BİTİGEN

Hocam öncelikle saygilar.sabah saatlerinde göğüs az midede ve her iki kola şiddetli bir gaz ağrısı gibi bir ağrı başladı ...5 saat sonra hastane acil ... devamı