Nedir

Mikrodermabrazyon güneş nedeniyle hasar görmüş ciltleri, yara izi bulunan ciltleri veya koyu benekler bulunan ciltleri tedavi etmede ışık abrazyonu kullanan ve yüz spalarında veya doktor ofislerinde gerçekleştirilen kozmetik bir işlemdir.

Bu işlemde stratum corneum adı verilen cildin en üstteki ölü katmanı soyulur.

Bu işlemin diğer kullanım alanları arasında ince çizgileri ve kırışıklıklar, akne izleri ve cilt rengi bozuklukları yer alır.

Faydaları

Mikrodermabrasyon İşleminin Faydaları

İnsanlar aşağıdaki nedenlere bağlı diğer birçok kozmetik işleme rağmen mikrodermabrazyonu tercih ediyor:

 • Cilt sorunlarını tedavi etmede kullanılan diğer medikal işlemlere ve cerrahi müdahalelere oranla daha az saldırgan bir tedavidir.
 • Mikrodermabrazyon lokal anestezi uygulaması nedeniyle ağrısız bir işlemdir.
 • Evde uygulanabilir.
 • Bu işlemle genellikle göz alıcı, parlak, sağlıklı ve daha genç görünen bir cilt elde edilir. 
 • İşlem, bütçeye uygundur ve güvenlidir.

Dikkat Edilecekler

Mikrodermabrazyon Uygulamasından Önce Göz Önünde Bulundurulması Gerekenler:

 • Bu işlem hamile ve emziren kadınlara veya 15 yaş ve altındaki gençlere önerilmez. Bunun nedeni vücuttaki hormonların genel işlemi değiştirici etkilere sahip olabilmesidir; bu nedenle bu kişiler mikrodermabrazyon işleminden önce bir süre beklemelidir.
 • Yara izlerinizden kurtulmak için yakın zamanda Accutane işlemi uyguladıysanız, son tedavinin ardından en az bir yıl süreyle mikrodermabrazyon tedavisini uygulamayın. Accutane cildinizi oldukça hassaslaştırır ve tedavi yerine cildinizin daha fazla zarar görmesine neden olabilir. 
 • Mikrodermabrazyon rozacea, akne, irinli akne, hassas kılcal damar, deri veremi, sedef hastalığı, diyabet, bağışıklık sistemi hastalıkları ve egzama gibi sorunları bulunan kişiler için önerilmez. Herhangi bir cilt işleminden önce dermatologunuza danışmanız en iyisidir; çünkü medikal tavsiye almadan uygulanan işlemlerle cildinize ciddi zararlar verebilirsiniz.  

Yan Etkileri

Mikrodermabrazyonun Yan Etkileri

Diğer medikal işlemlerde olduğu gibi mikrodermabrazyon işlemine ilişkin bilmeniz gereken bazı yan etkiler vardır. Bu yan etkilerle karşılaşacağınız kesin değilse de bu ihtimallerden haberdar olmanız gerekir.

Mikrodermabrazyonla ilgili tek yan etki işlem sonrasında cildinize açık veya koyu renkli alanların oluşabilmesidir. Bu yan etki birçok cilt yenileme tekniğinde ortaya çıkan bir durumdur. Bununla birlikte mikrodermabrazyon tedavisinin gerektiği gibi uygulanmadığın durumlarda aşağıdaki sorunlar ortaya çıkabilir:

 1. Eğer işlem esnasında kullanılan makine gerektiği şekilde temizlenmezse veya doğru kullanılmazsa ciltte aşırı pigmentasyon veya yaralar ortaya çıkabilir.
 2. Cildiniz güneşe karşı aşırı hassas olabilir, ayrıca cildinizde kızarıklıklar veya lekeler oluşabilir. Bazı kişiler ciltlerinde geçici renk bozukluklarının olduğunu rapor etmiştir. Bununla birlikte bu da genel bir reaksiyondur. Eğer bu sorun devam ederse doktorunuzu danışın; çünkü ciltteki renk bozuklukları birkaç haftadan uzun sürmemelidir.
 3. Gözlerinizi işlem esnasında kullanılan kristallerden korumak için özel göz koruma aletlerini kullanın. Eğer bunu gerçekleştirmezseniz kristaller işlem bittikten çok sonra dahi gözlerinize kaçabilir.
 4. Mikrodermabrasyon tedavisinde kullanılan kristallerin burnunuza kaçmaması için burnunuzu da korumanız gerekir. Kristaller zararlı olmasa da bazı kişilerde alerjik reaksiyonlara neden olabilir.

Mikrodermabrazyon gibi daha az saldırgan olan kozmetik plastik cerrahi işlemlerle daha pürüzsüz ve genç görünen bir cilt edebilirsiniz.

Op. Dr. Murat SAYLIK

göz pınarı tıkanmış ama sürekli çapaklanma var ilaç kullanımından kısa bi süre sonra tekrar devam ediyorçözüm nedir yardımcı olursanız sevinirim iyi y... devamı