Botoks olarak da bilinen botulinum toxsin tip A aslında toksik yani zehirli bir madde ve özellikle de göz çevresindeki kırışıklıkların giderilmesinde kullanılması dolayısıyla son yıllarda çok popüler oldu. Botoks deri altına enjeksiyon (iğne) yoluyla zerk ediliyor. 

VİDEO: MİGREN

2010 yılında İngiliz Ulusal Sağlık Enstitüsü botoks diğer tedaviler işe yaramadığında kronik migren hastalarına uygulanmasına onay verdi. Şimdi de sigorta kapsamına alınıyor. 3 farklı ilacın işe yaramadığı ve baş ağrısı aşırı doz ilaç kullanımı kaynaklı olmayan hastalarda botoks sigorta kapsamında kullanılabilecek. 
Kronik migren ayın en az 15 günü baş ağrısı çekip bunun da en az 8’i migren olan hastaları tanımlıyor. Kronik migrenin yetişkinlerin %1,6’sında görüldüğü hesaplanıyor. İngiltere'de bu sayı yaklaşık 700 bin. Botoksun migreni nasıl önlediği tam bilinmese de ağrı sinyallerini blok ettiği veya kasları gevşettiği tahmin ediliyor. 
 

Op. Dr. Sinan GÖKER

hocam merhaba saatlerdir videolarınızı izliyorum alanınızın en iyisi olduğunuz kesin size sormak istediğim bir gözüm 3.25 diğeri 3.50 göz migreni var ... devamı