Ailede miyop olduğu zaman, çocuklarda olma riski de vardır. Yani genetik bir geçiş söz konusu olabilir. Genetik geçiş miyop açısından oldukça önemlidir. Çünkü genetik geçiş oranı yaklaşık yüzde 80’i bulmaktadır.
Nadiren de olsa, ailede miyop olmadığı halde çocukta miyop görülebilir. Bu yüzden çocuklarda lise çağında gözlük takma oranı artabilir. Özellikle gelişmiş ülkelerde gözlük kullanma oranı biraz daha yüksektir.
Gelişmiş ülkelerde daha fazla mı?
Bu durum, gelişmiş ülkelerdeki insanlarda miyobun daha fazla mı görüldüğü yoksa gelişmemiş ülkelerdeki insanların miyoplarının farkında mı olmadıkları sorusunu gündeme getirmiştir. Dolayısıyla belki de biraz fazla okumanın miyopiyi arttırabildiği şeklinde bir düşünce gelişmiştir. Ancak bu kanıtlanmış bir düşünce değildir.
Miyop göz ya biraz daha uzun gözdür ya da kırma gücü fazla olan gözdür. Miyop gözde ışınlar, retinanın önüne odaklanır. Oysa net görebilmek için retinanın tam üstüne odaklanması gerekir. Dolayısıyla verilen camlarla ışığın retinanın tam üstüne düşmesi sağlanır. Miyop tedavisinde kullanılan yöntemler lens ve gözlüktür.

Op. Dr. Aytun AKTAN

Merhabalar, bu ay reglim nerdeyse tamamen kahverengi leke şeklinde ancak regl günü kadar sürdü. Aradan 1 hafta geçmesine rağmen hala kahverengi parçal... devamı