Miyopi, genetik geçiş gösteren bir hastalıktır. Eğer annede ya da babada miyopi varsa, çocukta da olabileceği düşünülmelidir.
Bu durumda yapılması gereken şey, çocuğu daha ilk yaşlardan itibaren göz doktoruna götürmektir. Yani çocuk 1 yaşında, hatta yeni doğduğu zaman bile göz doktoruna gidebilir. Çocuğun gözünde bir kayma söz konusu olduğunda, bunun bir bebek kayması olduğun düşünülerek ihmal edilmemeli, doktora götürülmelidir.
Çocuklarda muayene yaşı
Ancak 1 yaşında ve 3 yaşında, çocuğun mutlaka miyopi açısından muayene edilmesi gerekir. Özellikle de bir gözündeki miyopinin daha fazla olduğu durumlarda, o gözün tembelleşme riski vardır.  
Oysa çocuğun durumu 3 yaşında tespit edilirse ve o gözü erken yaşta düzeltilirse, çocukta görme fonksiyonları gelişebileceği için, göz tembelliği gelişmez.
Ama çocuk okula başladığı zaman doktora götürülürse ve göz tembelliği oluşmuşsa, o göz tembelliğini ameliyatlarla bile düzeltmek mümkün değildir.
Oysa erken teşhis edildiğinde, basit bir gözlük takarak bu durumu düzeltmek mümkündür. Bu yüzden de bebeklerin erken göz muayenesi çok önemlidir.

Op. Dr. Aytun AKTAN

mrb ben 1 aydir qlairista kullaniyorm son 4 ilac icindeym.ama memnun kalmadim yasmine dönmek istiyorm.kacinci gun ne sekilde gecis yapmaliyim ve hala ... devamı