Miyobun ilerlemesini gözlük ya da lensin durdurması mümkün değildir. Gözlük ve lens, kişinin görme konforunu arttıran aparatlardır.
Yani kişi ister lens kullansın ister gözlük, bu sadece onun daha iyi görmesini sağlar. Yoksa ne miyobu durdurabilir ne de artmasına neden olur.
Bazı kişilerde, gözlük takmanın miyobu arttıracağı, bu nedenle bir süre gözlük takmamanın daha iyi olacağı şeklinde yersiz endişeler görülebilmektedir. Oysa bu durum miyopi için geçerli değildir.
Presbiyopi
Bu durum presbiyopi için geçerlidir. Presbiyopi, 43-45 yaşlarından sonra yakını görme sorunuyla ilgili ortaya çıkan uyum sorunudur. İnsanlar yakına bakarken gözlük takma ihtiyacı duyarlar. Bu koşullarda gözlük ne kadar geç takılırsa ve ne kadar düşük numara kullanılırsa, presbiyopi numarası da o kadar küçük kalır.
Bu konudaki gerçeklik, bazen halk arasında farklı alanlara ilişkin olarak da doğru kabul edilebilmektedir. Dolayısıyla miyop ya da hipermetrop gözlüğünü de hemen takmamak gerektiği gibi bir fikir oluşabilmektedir. Bu fikir yanlıştır ve bu durum sadece presbiyopi için geçerlidir.

Op. Dr. Sinan GÖKER

hocam merhaba benim sol gözüm -2.25 miyop -1.75 astigmat ,sağ gözüm -2.50 miyop -175 astigmat.3 yıldır şeffaf lens kullanıyorum daha önce de 10 yaşımd... devamı