Nefes darlığı olan kişilerde tedavi tespit edilen nedenlere göre yapılır. Eğer bu pnömoni yani zatürreye bağlı bir nefes darlığıysa, antibiyotik tedavisiyle hastalığın tedavi edilmesi sonucunda nefes darlığı ortadan kalkacaktır.

Eğer kişide bronşiyal astıma bağlı bir nefes darlığı olduğu düşünülüyorsa, astım tedavisi ve astımı kontrol altına alarak nefes darlığı ortadan kaldırılabilir.

Kalp yetmezliğine ya da diğer sistemlerle ilgili sorunlara bağlı bir nefes darlığı düşünülüyorsa, o sisteme, o hastalığa yönelik tedaviyle nefes darlığını ortadan kaldırmak mümkün olacaktır.

Nefes darlığı bir hastalık değil bir bulgudur. Bu yüzden öncelikle nefes darlığına neden olan hastalığın tespit edilmesi ve buna yönelik bir tedavinin yapılması gerekir. Her nefes darlığında aynı ilaçlar kullanılmaz.

Astıma bağlı nefes darlığında kullanılan ilaçlar farklıdır, kalp yetmezliğine bağlı nefes darlığında kullanılan ilaçlar farklıdır, zatürrenin neden olduğu nefes darlığında kullanılan ilaçlar farklıdır.

Yani öncelikle nefes darlığına neden olan hastalığın tespit edilmesi ve o hastalığa yönelik özel bir tedavinin yapılması gerekir.

Prof. Dr. Atilla BİTİGEN

Meraba 19 yaşındayım kas romatizması vardı bende bunun için 2 kez tens cihazina baglandim 1.sinde iyiydim 2.sinde ise elektrik akimini fazla verdiler ... devamı