Glokom (göz tansiyonu) genellikle, görme sinirine zarar veren ve kalıcı görme bozukluğu ile sonuçlanabilen göz içindeki yüksek basınçtır. Normal basınçlı glokom (düşük göz tansiyonu) ise, göz içindeki normal basınca rağmen görme siniri hasarı ve görme kaybının gerçekleştiği tek durumdur.

Göz içi basıncı denilen gözdeki basınç, milimetre civa cinsinden (mm Hg) ölçülür. Normal göz basıncı 10-21 mm Hg arasında değişir. Glokom hastalığı olan pek çok insanın göz içi basıncı (IOP) 21 mm Hg’nin üzerindedir; ancak normal basınçlı glokomda kişinin göz içi basıncı normal değerlerde seyreder.

Tanım gereği, normal basınçlı glokomu olan kişiler, açık ve normal görünen açıya sahiptir. Hatta normal basınçlı glokomun özellikleri, glokomun en yaygın türü olan primer açık açılı glokom (POAG) ile benzerlik gösterir. (bkz. Primer Açık Açılı Glokom)

  • Dünya çapında normal basınçlı glokomun görülme oranı değişken olsa da, Japonya’da oldukça yaygındır.  
  • Amerika Birleşik Devletleri’nde açık açılı glokom hastalarının yüzde 15-25’inde normal basınçlı glokom görülür.
  • Baltimore Göz İncelemesi’nde; optik disklerinde (optik sinirin ön yüzeyi) ve görüş alanlarında farklılık olan bireylere yapılan tek muayene sonucunda yüzde 50’sinin göz içi basıncının 21 mm Hg’den az olduğu, iki ölçüm yapıldığında ise yüzde 33’ünün göz içi basıncının 21 mm Hg’den az olduğu görülmüştür.
  • Normal basınçlı glokom erkeklere nazaran kadınlarda daha yaygındır.
  • Normal basınçlı glokom yetişkinleri etkiler, hastalığın yaş ortalaması 60’tır. 
İLGİLİ MAKALE

Vurgun Nasıl Olur?

Op. Dr. Sinan GÖKER

yaş 86,bir göz tamamen kapalı,diğer gözün görme alanı az.Geçmişte katarakt ameliyatı oldu.Glokom teşhisi kondu.Glokomda Genetik geçmiş var.Zaman zaman... devamı