Oyun Çocuğu
 
Bu dönemdeki çocukların beslenmesi, ailenin diğer bireylerinden farklı değildir. Fakat büyüme ve gelişmenin devamı açısından günlük alınması gereken besinlerin miktarları, ailenin diğer bireylerinden farklıdır. Bu yaş grubu çocuklar aile bireylerini taklit ederler. Bu nedenle
 
Onlara Örnek Olmalısınız!
 
Çocuğunuzun yediklerini diğer çocuklarla kıyaslamayın!
 
Bu yaş grubunda besinler renk, şekil ve miktarlarıyla tanımlanır. Hatta sevilen ve sevilmeyen besinlerin ayırt edildiği dönemdir.
 
Yeterli ve dengeli beslenme bilincinin çocukta gelişebileceği çok önemli bir dönemdir.
Bu dönemde çocuğunuz besine karşı olumlu alışkanlıklar geliştirmesi açısından önemli bir zaman dilimidir.

Video: Çocuklarda Obezite Sorunu
 
Enerji alımları tam olmalıdır. Oyun çağı ve okul öncesi dönemdeki çocuklarımızın büyüme hızı bebeklik dönemindeki gibi hızlı değildir, ancak büyüme ve gelişmeleri için enerji alımlarının yeterli şekilde sağlanması gerekir.
 
Çocuklarımıza kazandıracağımız sağlıklı beslenme alışkanlıklarının ileri dönemde;
 
Şişmanlık
Kalp hastalıkları
Diyabet
Kanser
Diğer kronik hastalık risklerini azaltmada yardımcı olabileceğini unutmayınız.

LÜTFEN;
 
Yemek yedirmek için çocuğunuzla çekişmeyin... Onun artık bir birey olduğunu ve acıktığı zamanda yemek yiyebileceğini bilin. Çocuğunuza rehberlik yapabilir ve örnek olabilirsiniz ancak onun zorla yemesini sağlayamazsınız. Çocuklar evde gördükleri beslenme davranışlarını taklit ederler.
 
Çocuğunuza karışık besinler vermeyiniz. Çünkü çocuğunuz ne yediğinin farkında olmalıdır.
 
Gün içerisinde fiziksel aktiviteye yer verin, 2 yaş altı çocukların televizyon izlememesi 2 yaş üstü grupta ise gün içinde 2 saatle sınırlı tutulması önerilmektedir.
 
Oyun çağındaki çocukların ve okula yeni başlayanların porsiyonları yetişkin porsiyonunun 1/3'ü kadar olmalıdır. Bazı yayınlar ise her yaş için 1 yemek kaşığını ölçü olarak önerir. 
 
Yani 4 yaşındaki çocuk için 4 yemek kaşığı sebze veya 5 yaş için 5 yemek kaşığı sebze 1 öğün için yeterlidir.

Op. Dr. Sinan GÖKER

Hocam kara harp okuluna girmek istiyorum mülakatta gözden korkuyorum no touch lazer kaç numaralı gözlere uygulanıyor ve harp okulu mülakatinda isikla ... devamı