Erken doğan bebeklerin sağlık sorunları, bebeğin doğduğu hafta ile yakından ilişkilidir. Çünkü bu sorunlar, bebek ne kadar erken doğarsa, o kadar şiddetli yaşanmaktadır. Erken doğan bebeklerde özellikle ilk günlerde görülen sorunlar, akciğeri ilgilendirir. Bu durumda akciğeri olgunlaştırıcı ilaçlar vermek gerekebilir. Hatta bebeği solunum makinesine bağlamak da gerekebilir.

VİDEO: DR. BELGİN EROĞAN "ERKEN DOĞANLARDA SORUNLAR"

Eğer bebek çok erken doğmuşsa, yani 30 haftanın altında doğmuşsa, enfeksiyon riski çok yüksektir. Yanı sıra beyin kanaması riski vardır. Beslenememeye bağlı sorunlar yaşayabilir. Ciddi düzeyde bağırsak enfeksiyonu geçirebilir. Kalp damarlarından birinin açık kalması nedeniyle kalp yetmezliği ve buna bağlı olarak akciğer yetmezliği görülebilir. Bakımlarıyla ilgili olarak nefes durakları olabilmektedir. Bu nedenle bu bebeklerin sürekli olarak solunum ve kalp makinesinde izlenmeleri gerekir.

Op. Dr. Hasan Murat ÜNAL

iyi günler çocuğum 6 parmak prematüre dogdu 33 haftalık 14 gündür küvezde yarın parmaklarını alacaklarını söylediler nasıl bir risk ve nasıl geçer kol... devamı