Progesteron Eksikliği

Progesteron eksikliği

Doğal progesteron eksikliği, yumurtalıklar yetersiz progesteron veya aşırı östrojen ürettiğinde meydana gelir. Sebepleri doğal ya da özellikle menopoz sırasında, uyarılmış olabilir.

Progesteron eksikliğini olduğunu belirlemek için tükürük ve kan tahlilleri mevcut. Sonuçları genelde 24 saat içinde alınabilen iki tahlil de hormon değişimlerinin daha net bir resmini edinmek için birkaç günlük bir sürede yapılabilir.

Progesteron eksikliğinin belirtileri arasında düzensiz adet, libido kaybı, duygu durum değişiklikleri, gece terlemeleri ve artan endometrial kanser riski bulunur.

Progesteron Baskınlığı

Progesteron baskınlığı

Progesteron baskınlığı genelde, değişen progesteron ve östrojen düzeylerinden dolayı menopozda meydana gelir. Yumurtalıklarda yetersiz miktarda östrojen üretilirse progesteron baskınlığı ortaya çıkar.

Progesteron baskınlığı, sağlıksız bir yaşam tarzından da kaynaklanabilir. Sağlıklı beslenme ve düzenli,  ortalama egzersiz olmadan vücut hormon düzeylerinin dengesini korumakta zorlanır.

Progesteron baskınlığı belirtileri arasında uyuşukluk, duygu durum değişiklikleri, kilo artışı, vajinal kuruluk ve idrar kaçırma bulunur.

İLGİLİ MAKALE

Progesteron ve Menopoz

Uzm. Dr. Nursal Filorinali KONDUK

ben b 12 eksikliği var 2 kutu ğne tedavisi gördüm suan haftada 1 vuruluyorum asırı derecede uyku eğilimi yorgunluk halsizlik çekiyorum sabahlatrı yata... devamı