Prostat, her erkekte bulunan bir salgı bezidir. İdrar kesesinin tam çıkış noktasında yer alır ve genç erişkin erkeklerde 15-20 gram ağırlığındadır.
Prostat önemli bir bezdir. Çünkü salgıladığı maddeler içerisinde, hem spermin çoğunluğunu oluşturan sıvı vardır hem de bu sıvı içerisinde spermlere, yani tohum hücrelerine canlılık ve hareket kazandıran bir takım maddeler bulunur.
Dolayısıyla prostat ve prostat salgısı olmasa, sperm hareketi olmasa sperm hareketi de olmayacağı için, çocuk sahibi olmak mümkün olmayacaktır. Ancak prostat bezinin doğrudan doğruya cinsel aktiviteyle bir ilişkisi yoktur.
Prostat bezinin yapısı
Prostat bezi dışarıdan bakıldığında, kapsül diye ifade edilen bir sınırlayıcı zarı olan ve dışarıdan kestane ya da mandalinaya benzetilen, 15-20 gram ağırlığında bir organdır. İç kesitine bakıldığında, salgı bezlerinden oluşan gözenekli, süngersi bir yapıya benzetmek mümkündür. 
Prostatın en önemli üç rahatsızlığı vardır. Bunlar, orta yaşlardan başlamak üzere prostatın iltihapları, selim büyümesi ve kanseridir.
Prostat büyümesi bunlar içinde en sık görülen ve genellikle 40’lı yaşların sonlarından başlayarak idrar şikayetlerine neden olan yaygın bir hastalıktır.

Doç. Dr. Semih ÖZKAN

Meraba hocam bende sertleşme sorunu var doktoragitim dedi prostatın biraz büyümüş biilaç vermedi vehala sertleşme sorunu yaşıyorum yardımcı olursanız ... devamı