Rahim ağzı kanseri aşısı, HPV’ye karşı geliştirilmiş bir aşıdır. Şu anda ülkemizde de kullanılmaktadır.
Bu aşının içinde HPV virüsünün 4 alt türüne karşı geliştirilmiş maddeler vardır. Bu maddeler aşı yoluyla insana enjekte edilerek, kişinin bu alt tiplere karşı bağışıklık geliştirmesi sağlanmaktadır.

Bu aşı içerisinde HPV 16 ve 18, HPV 6 ve 11. tipler bulunur. 6 ve 11. tipler, halk arasında herkes tarafından bilinen siğillere neden olur. Özellikle de genital bölgedeki siğillere neden olur.

Bu 4 tipi içeren aşılar, şu anda piyasada kullanımdadır. Bu aşıların koruyuculuk süresinin 5 yıl olduğu söylense de, 10-12 yılı bulacağı da söylenmektedir. Çünkü bu konudaki çalışmalar çok yenidir ve henüz tamamlanmamış olan çalışmalar da vardır.

Ama ön bilgi olarak HPV ile karşılaşmamış kişilere yapılması önerilmektedir. Bu ise 9 ila 26 yaş arasındaki kadın nüfusunu kapsamaktadır. 26 yaşın üzerindeki kadınlarda da kullanılabilirliği vardır.
Yapılan çalışmalar, 40 yaşına kadar HPV negatif olan, yani bu virüsle karşılaşmamış olan kadınlarda, koruyucu amaçla bu aşının yapılabildiğini göstermektedir.

Op. Dr. Aytun AKTAN

hocam annemin tüm rahmi alındı rahim ağzı kanseri şüphesi vardı C3 hsıl. rahmi incelenmeye gönderildi ve bunun sonucunda C3 HSIL ve Karsionama insüti ... devamı