Rahim ağzı kanseri aşısının başarı oranları, 5-12 yıllık bir dönem için çok yüksek olarak verilmektedir. Hatta hastalığın tümüyle kaybolduğu söylenmektedir.

Ama aşının kullanımının üzerinden 12 yıllık bir süre henüz geçmemiştir. Bu nedenle, bu aşının koruyuculuk süresinin kesin olarak belirlenebilmesi için bir 15-20 yıllık daha zamana ihtiyaç vardır. Böylece skala tam olarak ortaya çıkabilir.

Yapılan çalışmalar, daha HPV negatif ama bu aşıyı olmuş kişilerde, 5-10 yıllık bir dönem içinde HPV’ye ait herhangi bir enfeksiyonun çıkmadığını, hatta bu kişilerin hiç birinde serviks kanserinin öncü lezyonları dahil hiçbirinin görülmediğini göstermektedir.

Konuyla ilgili çalışma yürüten uzmanların düşüncesine göre, bu aşı 20-25 yıl yaygın olarak kullanıldığı zaman servikal kanseri, yani rahim ağzı kanserini tamamen ortadan kaldırmak mümkündür.

Op. Dr. Aytun AKTAN

hocam annemin tüm rahmi alındı rahim ağzı kanseri şüphesi vardı C3 hsıl. rahmi incelenmeye gönderildi ve bunun sonucunda C3 HSIL ve Karsionama insüti ... devamı