Obezite ile rahim kanseri arasında doğrudan bir ilişki vardır. Burada söz konusu olan obez, yani şişman ve dolayısıyla vücut yağ oranı çok yüksek olan kişilerdir.

Yağ oranının önemi şuradan gelir. Rahim cisim kanserlerinde yani endometrium kanserlerinde ana etyolojik faktör, karşılıksız östrojendir. Vücut içinde östrojen hormonu, androjenlerden imal edilir. Oluşan androjenler öncelikle vücut yağ dokularına gider. Orada aromatizasyon sonucunda östrojenlere dönüşür ve depo edilir. Dolayısıyla vücuttaki yağ dokusu östrojen deposu haline gelir.

Vücutta ne kadar fazla yağ dokusu varsa, o kadar çok karşılıksız östrojen var demektir. Kadın ne kadar şişmansa, vücuduna o kadar çok östrojen salınımı gerçekleşir. Ki onun ilk imal edildiği yer, yumurtalıkların dışında, çok geniş bir alanda yağ dokusu içindedir.

Bu bol miktardaki östrojen vücuda girdiği zaman bu karşılıksız östrojen demektir ve endometriumda da önce hiperplazilere ardından da kansere kadar gidebilecek şeylere neden olabilir. Dolayısıyla obez kadınlar büyük risk altındadır.

Op. Dr. Aytun AKTAN

hocam annemin tüm rahmi alındı rahim ağzı kanseri şüphesi vardı C3 hsıl. rahmi incelenmeye gönderildi ve bunun sonucunda C3 HSIL ve Karsionama insüti ... devamı