Saç mantarı ergenlik öncesi çocuklarda daha fazla görülür. Bağışıklık sisteminin tam gelişmemiş olması nedeniyle çocukların saçlı derisinde bu mantar denilen mikroorganizmalar daha kolay yuvalanırlar ve saçları dökerek kelliğe bile yol açabilirler.
 
Saçlı deri mantarından kuşkulanan anne babaların çocuklarını hızla doktora götürerek gerekli antibiyotikli ilaçları, ağızdan olsun dıştan sürme şeklinde olsun düzenli olarak kullandırmaları gerekir. Bu çocuklarda, ileri dönemlerde görülebilecek kalıcı kelliğin engellenmesinde çok önemli bir önlemdir.
 
Nadiren de olsa, yetişkin kişilerde de saç mantarıyla karşılaşmak mümkündür. Bunun da en önemli etkeni, hijyenik olmayan kuaför salonlarındaki tarak, fırça gibi aletlerin steril edilmeden müşteriden müşteriye kullanılmasıdır. Böylece mikroplar bir kişiden diğerine taşınmış olur.
 
Bu konuda dikkatli olunmalı ve güvenilmeyen salonlarda işlem yaptırılmamalıdır. Aynı zamanda bu tür kişisel aletleri kimseyle paylaşmamakta da yarar vardır.

Uzm. Dr. Günnur ÖNARSLAN

Merhaba, Ben 19 yaşındayım. Benim 2 yıldır saçlarım sakalım affedersiniz kaltuk altı tüylerim dahi çok geç uzuyor ben bundan önceleri saçıma hergün fö... devamı