Sakız çiğnemenin kökenleri oldukça eskiye dayanır. Antik Mayalar ve Yunanlar ağaç reçinesini çiğnerdi. Amerikan yerlileri de bu alışkanlığı göçmenlere tanıtmış, ve günümüze kadar taşınmıştır. Ancak reçinenin yerini zamanımızda sakız almıştır. Çiğnerken farkında olmasak da sakız çiğnemek stresi azaltmaya yardımcı olabilir.

Stres can sıkıcı veya tehdit içeren durumlara verilen fiziksel ve zihinsel bir tepkidir. Zihniniz ve vücudunuz durumla yüzleşmeye veya durumdan kaçmaya hazırlanır; buna kaç ya da savaş tepkisi denilir. Bazen kaçmak isteseniz de stresli durumla mücadele etmek zorunda kalırsınız. Örneğin iş yerindeki anlaşmazlıklar veya aile problemleri gibi. Stres kronikleşir ve etkileri hem fiziksel, hem de duygusal olarak görülür.

Kronik stres, hafızayı ve konsantrasyonu kötü etkiler çünkü zihniniz endişelenmeye odaklanır. Sizi asabi ve huysuz da yapabilir. Üzerinizde fazla yük olduğunu hissedebilir ve depresif olabilirsiniz. Sindirim sistemini ve bağışıklık sistemini etkileyebilir, uyku bozulabilir ve kaslar gergin, ağrılı olabilirler. Birçok insan tırnaklarını yemek gibi alışkanlıklarla, ya da alkol, sigara gibi yollarla stresle başa etmeye çalışabilir.

Stresi azaltmak için birçok yöntem mevcuttur. Bunların arasında meditasyon, derin nefes alma, fiziksel egzersiz ve yoga bulunur. Araştırmalara göre sakız çiğnemek stresi azaltan şeylerin arasında bulunmaktadır. Avustralya’da yapılan araştırmaya göre sakız çiğnemek, çalışmaya katılanlarda stres hormonu olan kortizol seviyesini düşürmüştür. Ayrıca çalışmaya katılanlar daha az stresli ve daha uyanık olduklarını belirtmiştir.

Sakız çiğnemek stres azaltmanın diğer yollarına göre bazı avantajlara sahiptir. Bir kere ucuzdur, bulması kolaydır ve hemen hemen her yerde sakız çiğneyebilirsiniz. Eğer stresli bir toplantı ya da diyalog sırasında gözlerinizi kapatır ve kısa bir meditasyon yapmaya kalkarsanız bakışları üzerinize çekebilirsiniz. Veya yoğun bir günün sonunda egzersiz ya da yoga yapmaya vaktiniz kalmayabilir. Ancak çoğu durumda ağzınıza bir sakız alıp çiğnemeniz mümkündür. Ancak sesli çiğnerseniz bunun etrafınızdaki kişiler için oldukça rahatsız edici olabileceğini unutmamalısınız. Ayrıca stresli durumlarda yemeye yönelen kişilerin, kalorili atıştırmalıklar yerine şekerli sakızlar tüketmesi de önerilmez. Stresi azaltmak için şekersiz sakız çiğnemek hem kilonuz hem de dişleriniz için daha sağlıklı olacaktır.

Op. Dr. Korkut ARSLAN

Merhaba Doktor bey, Doğum kontro hapı kullanımı sırsında ilac lımından 2 saat önce 2 kadeh sarap içmek ilacın etkisini azaltır mı ?Su an son 4 haptayı... devamı