Depresyondan Kurtulmak İçin İpuçları

Eğer depresyon geçirdiyseniz, ne kadar umutsuz hissedebileceğinizi biliyorsunuzdur. Profesyonel tedavi almak önemlidir. Yine de depresyon belirtilerini hafifletmek için yapabileceğiniz birkaç şey vardır. Egzersiz, beslenmenizi değiştirmek ve hatta bir evcil hayvanla oynamak bile ruh halinizi iyileştirebilir. Hayatınızın kontrolünü yeniden nasıl kazanacağınızı öğrenmek için bir sonraki slayta tıklayın.

Kederin Dağılması İçin Evcil Hayvanınızın Sokulmasına İzin Verin

Bazen evcil hayvanınız gerçekten en iyi arkadaşınız olabilir – ve bu iyi bir terapidir. Evcil hayvanınızla oynadığınızda, aklınız sorunlardan uzaklaşır. Ayrıca, hayvanınızla ilgilendiğinizde, kendiniz dışında bir şeye bağlılık duygusunu tatmin edersiniz. Başkalarıyla ilgilenmek oldukça iyileştirici olabilir.

Zihninizi Ve Bedeninizi Yükseltmek İçin Zekice Beslenin

Zihin ve vücut arasında bir bağ vardır. Her ne kadar depresyon için özel bir diyet olmasa da sağlıklı beslenme genel tedavi planının bir parçası olabilir. Fiziksel ve duygusal sağlığınızı iyileştirmeye yardımcı olmak için diyetinizi bol meyve, sebze ve tam tahıllar üzerine inşa edin.

Ruh Halinizi İyileştirecek Gıdalar Tercih Edin

Bazı çalışmalar omega-3 yağ asitlerinin ve B12 vitamininin depresyon gibi duygudurum değişikliklerini hafifletebileceğini göstermiştir. Somon, tuna ve uskumru gibi yağlı balıklar omega-3 yağ asitleri içerir. Keten tohumu, kabuklu yemişler, soya fasulyesi ve koyu yeşil sebzelerde de bulunur. Deniz ürünleri ve düşük yağlı süt ürünleri B-12 bakımından zengindir. Hiç et ya da balık yemeyen vejetaryenler zenginleştirilmiş tahıllar, süt ürünleri ve takviyelerden B-12 vitamini alabilirler.

Canlandırıcı Düşük-Yağlı Karbonatlar

Serotonin mutluluk hissini arttıran bir beyin kimyasalıdır. Karbonhidratlar zihindeki serotinin seviyesini artırır. Mısır, fırında patates, mısır unu krakerleri ya da makarna; düşük yağlı karbonhidratlar için uygun seçenekleridir. Sebze, meyve ve tam tahıllar da lif sağlar.

Ruh Halini İyileştirmek İçin Daha Az Kafein

Üçüncü fincan kahveye gerçekten ihtiyacınız var mı? Anksiyete depresyona eşlik edebilir. Ve çok fazla kafein sizi gergin, sinirli veya kaygılı hale getirebilir. Böylece gazlı içecekleri, kahveyi ve çikolatayı kesmek de ruh halinizde değişiklik yaratabilir. Geceleri daha iyi uyumanıza da yardımcı olabilir.

Ağrılarınızı Ve Sızılarınızı Tedavi Edin

Depresyon ağrı ile ilişkili olabilir. Ağrılarınızı ve depresyonu tedavi etmek için sağlık ekibinizle birlikte çalışın.

Daha İyi Hissetmek İçin Egzersiz Yapın

Bazı kişiler için egzersiz antidepresanlar kadar, hatta bazen daha da çok işe yarar. Ve bir maraton koşmanız da gerekmez. Sadece bir arkadaşınızla birlikte yürüyün. Zamanla, hemen her gün egzersiz yapacak kadar aktivitelerinizi artırın. Fiziksel olarak da, geceleri daha iyi uyuyarak daha iyi hissedersiniz.

Eğleneceğiniz Bir Egzersiz Seçin

Koşmayı sevmiyorsanız, uzun bir maraton için antrenman yapmanız da gerekmez. Ancak orta seviyeli, eğlenebileceğiniz bir egzersizi sürdürün. Örneğin, golf arabası kullanmadan golf oynamayı, bisiklete binmeyi, bahçenizde çalışmayı, tenis oynamayı ya da yüzmeyi deneyebilirsiniz. Önemli olan sevdiğiniz şeyi seçmektir. Daha sonra bunu dört gözle beklersiniz ve egzersiz yaptığınızda daha iyi hissedersiniz.

Destek İçin Başkaları İle Egzersiz Yapın

Diğerleri ile bağlantıda kalmak insanların depresyonun bitkinliği, uyuşukluğu ve yalnızlığının üstesinden gelmeye yardımcı olur. Bir egzersiz grubuna katılın ya da bir arkadaşınızla birlikte egzersiz yapın. Bağlantıda kalırsınız. Yolunuzdan şaşmamaya yardımcı olmak için de desteğiniz olur.

Yeterli Güneş Işığı Aldığınızdan Emin Olun

Daha karanlık olan kış aylarında daha depresif mi hissediyorsunuz? Mevsimsel affektif bozukluğunuz (MAB) olabilir. MAB, daha az güneş ışığının olduğu kış aylarında daha yaygındır. MAB ışık tedavisi ya da yapay güneş ışığına maruz kalınarak, antidepresanlarla ve psikoterapi ile tedavi edilebilir.

Yaratıcılığınızı Keşfedin

Resim yapma, fotoğraf, müzik, örgü ya da bir günlük yazmak: Bunlar insanların duygularını keşfetme ve akıllarındaki ifade etme yöntemleridir. Yaratıcı olmak daha iyi hissetmenize yardımcı olabilir. Amaç bir şaheser yaratmak değildir. Size keyif veren bir şey yapın. Bu, kim olduğunuzu ve nasıl hissettiğinizi daha iyi anlamanıza yardımcı olabilir.

Dikkatli Bir Gevşeme İçin Zaman Yaratın

Stres ve anksiyete depresyon belirtilerinizi arttırabilir ve iyileşmesini zorlaştırabilir. Zihinsel gevşemeyi öğrenmek sakinlik ve kontrol duygusunun yeniden sağlanmasına yardımcı olabilir. Bir yoga ya da meditasyon sınıfına katılmayı düşünebilirsiniz. Ya da basitçe uzun ya da sıcak bir banyo yaparken yatıştırıcı bir müzik dinleyebilirsiniz.

Aktif Olarak Başkaları İle İlişki Kurun

Diğerleri ile ilişki içinde olmak yeniden bir amaç hissi edinmenize yardımcı olabilir. Ve buna başlamak çok da uzun sürmez. Hayır kurumlarında gönüllülük deneyin. Ya da kütüphanede bir tartışma grubuna katılın. Yeni insanlarla bir araya gelmek ve yeni şeyler yapmak kendiniz hakkında iyi hissetmenize yardımcı olabilir.

Arkadaşlarınızı Ve Ailenizi Hayatınızda Tutun

Sizi seven kişiler size destek olmak isterler. Eğer onları kapının dışarısında bırakırsanız size destek olamazlar. Onları hayatınıza alırsanız çok daha iyi hissedersiniz. Bir arkadaşınızı arayın ve yürüyüşe çıkın. Eşinizle bir fincan kahve için. Depresyonunuz hakkında konuşmanın yardımcı olacağını keşfedebilirsiniz. Dinleyecek birinin olması iyi hissettirir.

İhtiyacınız Olan Sağlıklı Uykunuzu Alın

Depresyon sağlıklı uykuyu bozabilir. Depresyonu olan bazı kişiler çok fazla uyur. Bazıları da kolayca uykuya dalamaz. Depresyonunuz iyileştiğinde, iyi uyku alışkanlıklarını yeniden öğrenin. Her gün aynı saatte yatağa gitmekle ve kalkmakla başlayın. Uykuya dalmanıza yardımcı olacak gevşeme tekniklerini kullanın. Sağlıklı uyku fiziksel ve ruhsal olarak daha iyi hissetmenizi sağlar.

Alkol Ve Uyuşturucudan Uzak Durun

Alkol ve uyuşturucular depresyondan iyileşmenizi yavaşlatabilir ya da önleyebilir. Bunlar depresyonunuzu daha da kötüleştirebilir ve aldığınız ilaçlara engel olabilir. Eğer madde suistimali konusunda bir probleminiz varsa hemen yardım isteyin. Depresyondan iyileşme şansınız çok daha fazla olacaktır.

Tedavinize Devam Edin

Bu slaytlarda özetlenen adımlar hayatınız hakkında daha olumlu düşünmenize yardımcı olabilir. Ancak tek başlarına yeterli değillerdir. Tıbbi tedavinin ya da konuşma terapisinin yerini tutmazlar. Depresyon ciddi bir hastalıktır ve intihar riski taşır. Eğer intihar düşünceniz varsa, derhal yardım isteyin. Ve doktorunuzla ayrıntılı olarak tartışmadan tedavinizi asla bırakmayın ya da değiştirmeyin.

Uzm. Dr. Henri Griladze

Bir hastada manik depresif major depresyon sanrisal bozukluk donemsel olarak teshis edilebilir mi tesekkurler... devamı