Nedir

Sezaryen Sonrası Vajinal Doğum (SSVD) Nedir?

Eğer daha önce sezaryen doğum yapmışsanız, bir sonraki bebeğinizi vajinal yoldan doğurabilirsiniz. Buna sezaryen sonrası vajinal doğum (SSVD) denir.

İster vajinal yoldan isterse sezaryenle doğum yapsınlar çoğu kadın, doğumda ciddi problemler yaşamaz.

Eğer siz ve doktorunuz SSVD denemek konusunda hemfikirseniz, “doğum denemesi” gerçekleştirilir. Bunun anlamı vajinal yoldan doğum yapmayı planlamanızdır. Ancak her doğumda olduğu gibi, SSVD’nin iyi gidip gitmeyeceğini bilmek zordur. Hala sezaryen ameliyatına ihtiyacınız olabilir. Doğum denemesine giren her 10 kadından 4’üne sezaryen doğum yaptırılması gerekir.

Güvenli midir

SSVD İçin Doğum Denemesi Güvenli midir?

Eğer daha önce sezaryen geçirmişseniz, SSVD sizin için güvenli bir seçenek olabilir. Siz ya da doktorunuz aşağıdaki durumlarda SSVD düşünebilirsiniz:

 • Sadece bir tane, alt konumda ve bir taraftan diğer tarafa sezaryen izinizin olması.
 • Daha önce iki sezaryen geçirmiş ancak vajinal doğum da yapmış olmanız.
 • Sezaryen gerekmesi halinde, hastanenin hızlı sezaryen yapabilecek personelinin ve aletleri olması.
 • Sezaryen için plasenta previa gibi bir nedeninizin olmaması.

Eğer 35 yaş üzerindeyseniz, büyük bir fetüsünüz varsa ve gebeliğiniz 40 haftayı geçmişse SSVD gene güvenli kabul edilir. Ancak bunlar vajinal doğum yapabilme olasılığınızı azaltır.

Aşağıdaki durumlarda SSVD güvenli sayılmaz:

 • İki sezaryen izi olması ve daha önce vajinal doğum yapmamış olmak
 • Rahminizin aşağı ve ince kısmında herhangi bir kesi izi olması.

Faydaları

SSVD’nin Faydaları Nelerdir?

SSVD’un sezaryenle karşılaştırıldığında faydaları şunlardır:

 • Rahminizde bir tane daha ameliyat izi olmasından kaçınmak. Gelecekte gebelik planlıyorsanız bu önemlidir. Rahminizde ne kadar fazla ameliyat izi olursa, bir sonraki gebeliklerde problem olasılığı o kadar artar.
 • Doğumun ardından daha az ağrı.
 • Hastanede daha az kalma ve evde daha kısa iyileşme süresi.
 • Daha düşük enfeksiyon riski
 • Sizin ve doğum partnerinizin doğumda daha aktif rolü olması

Riskleri

SSVD’nin Riskleri Nelerdir?

SSVD’nin en ciddi riski, sezaryen izinin doğum sırasında açılmasıdır. Bu çok nadir olur. Ancak gerçekleştiğinde hem anne hem de bebek için çok tehlikeli olabilir. SSVD sırasında ameliyat izinin açılması riski, sadece alt konumda bir sezaryen izinin olduğu ve doğumun ilaçlarla başlatılmadığı durumlarda çok düşüktür. SSVD’nin sadece acil sezaryen doğum yapabilen hastanelerde önerilmesinin nedeni budur.

Eğer deneme doğumu yaparsanız ve sezaryen geçirmeniz gerekirse, enfeksiyon riskiniz de, sadece sezaryende olduğundan biraz daha fazla olur.

İLGİLİ MAKALE

Vajinal (Normal) Doğum

Uzm. Dr. Melis ŞENLİK

merhaba eşim çalıştığınız hastanede doğum yaptı doğum sonrası bacaklarında çatlaklar meydana geldi bu çatlakların kaybolması için bir çözüm yolu var m... devamı