Yaz mevsiminin bunaltıcı havalarından kurtulup biraz olsun serinlemek ister misiniz? Terlemekten, susuz kalmaktan ve gün içerisinde kendinizi halsiz hissetmekten bıktıysanız önerilerimizi dikkate alın!

Ilık Su
Gün içerisinde hararetinizi gidermek için soğuk su tüketmek yanlış bir yöntemdir çünkü vücudumuz aşırı sıcak veya aşırı soğuk içeceklere karşı hassastır ve alınan soğuk içecekle birlikte vücut ısısı yükselir. Bu yüzden içecekleri soğuk değil ılık tercih etmelisiniz. 

Suya Alternatif İçecekler
Susadığında su içenlerdenseniz günde 8 bardak su tüketimini süt, ayran, soda, şekersiz kompostolar, limonata ve bitki çayları ile destekleyin böylece gün içerisinde terleyerek oluşan sıvı kaybını alternatif içeceklerle giderebilirsiniz.

Vitamin Açısından Zengin Besinler
Yaz aylarında sıcak havaların yarattığı hararet hissini vitamin açısından zengin sebze ve meyveleri tüketerek hem sıvı kaybını giderebilir hem de gün boyu kendinizi enerjik hissedebilirsiniz. Özellikle C ( çilek, erik, maydanoz), A (yumurta, havuç, kayısı) ve E (kuru baklagiller, ceviz, fındık) vitaminleri alarak halsizlik hissine son verebilirsiniz.

Alkollü Kokteyller
Yazın en çok tercih edilen alkollü kokteyleri tüketirken içeriğinde hafif alkol olmasına ve daha çok meyve özü bulunmasına dikkat edin zira alkol susuzluk hissini arttırır. 

Prof. Dr. Atilla BİTİGEN

Hicam öncelikle bize vakit ayirdiginiz icin tesekkür ederim. Hocam benim sol gögsümde sıcak inne batmalari gibi agrilar var 3 aydır devam ediyor.sol k... devamı