Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) Tıp Fakültesi Nöroloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüsnü Efendi, soğuk havalarda ani ısı değişimlerinin yüz felcine yol açabildiğini belirtti.

Efendi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yüz felcinin özellikle kış aylarında sık karşılaşılan nörolojik problemlerden biri olduğunu bildirdi.

Yüz felcinin yüz kaslarına giden uyarıların engellenmesiyle oluştuğunu ifade eden Efendi, ''Soğuk havalarda, ani ısı değişimleri yüz sinir sisteminde felce yol açabiliyor. Soğuk nedeniyle daha etkili hale gelen bazı virüsler de sinir sistemindeki hasarı arttırıyor'' dedi.

Hastaların ilk anda yüz felci geçirdiklerini anlayamayabileceklerini kaydeden Efendi, felcin kulak arkasındaki bir ağrıyla kendisini belli ettiğini söyledi.

Göz çevresi ve ağızda güçsüzlüğün ortaya çıkmasıyla hastaların gözlerini kapatamadıklarını fark ettiklerine dikkati çeken Efendi, ''Hasta felç geçirince bir şeyler içmeye çalışırken, ağzını tam kullanamadığından, sıvılar ağzının bir tarafından akar. Gülmeye çalışırken de ağzının bir tarafının sınırlı olduğunu anlar'' diye konuştu.

Yüz felci geçiren hastaların büyük bir çoğunluğunda ilk 4 ile 6 hafta arasında önemli iyileşmeler görülebildiğine işaret eden Efendi, şöyle konuştu:

''Ancak hastaların yüzde 35'inde daha uzun süre devam eden ve düzelmeyen kalıcı nörolojik sorunlara da neden oluyor. Yüz felci geçiren bir hastada en çok korkulan şey gözleri kapayamamaya bağlı olarak, korneanın zarar görmesidir. Kısmi felç durumuna bağlı olarak gözler tam kapatılamadığı zaman, dışarıya çıkıldığında veya uyku sırasında gözün açık kalması nedeniyle gözde enfeksiyon, kornea tabakasında yaralanmalar ortaya çıkıyor. Bu durum gözün kaybına neden olacak kadar ilerleyebiliyor. Bu nedenle gözün korunması son derece önemlidir.''

Basit önlemler felci önlüyor

Yüz felcinin çok basit önlemlerle engellenebileceğini ifade eden Efendi, sözlerini şöyle tamamladı:

''Dışarı çıkarken ısı değişikliğine karşı kendimizi korumalıyız. Gerekirse yüzümüzü, boynumuza atkı ve şapka takarak korumamız gerekiyor. Hastanın yüz felci geçirdiğini anladığı anda hastaneye gelmesi, kalıcı hasarların oluşmasını engelleyebilir. Yüz felci geçiren bir hasta yüzün hareket etmesini sağlayacak sakız çiğneme, ayna karşısında gözü kapatıp açma, gülme, kaşları havaya kaldırma gibi basit egzersizler iyileşmede destekleyici olabiliyor.''

Prof. Dr. Kaan AYDOS

Hocam meraba 29 yasindayim evliyim Bende yaklasik 7 yildir penisimde usume var soguk hissediyom bi cok uroloji uzmanina gittim her cesit test yaptilar... devamı