Soğuk Su Yudumlayın ve Küçük Öğünler Yiyin

Pipetle azar azar soğuk su içmek, bazen sigara içmenin yerine geçebilir. Yeni bir araştırmaya göre pipetle soğuk su yudumlamak dopamin salgılanmasını sağlıyor. Dopamin beynin salgıladığı, iyi hissetmeyi sağlayan ve olumsuz ruh halini azaltan bir kimyasaldır.

Küçük öğünler yemek de sigara isteğini geçirmenize yardımcı olabilir. Muhtemel bir kilo alma durumunu önlemek için yağsız ve sağlıklı yiyecekleri tercih edin.

Anlık Ödüllerin Farkına Varın

Sigarasız bir hayatın faydalarının tadını çıkarmaya başlamak için uzun süre beklemenize gerek olmayabilir. Farkına vardıkça sigarayı bırakarak elde ettiğiniz faydaların bir listesini çıkarın. Bunlar arasında kontrollü hissetmek, paradan tasarruf etmek, daha iyi kokmak, daha iyi tat almak, daha enerjik hissetmek olabilir. Sigara içme isteğinizi bastırınca yaşadığınız bu iyi deneyimleri düşünün.

Sık Sık Dişlerinizi Fırçalayın

Sigarayı bırakmanın hemen hissedeceğiniz faydalarından biri ağzınızın tadının daha iyi olması ve nefesinizin daha iyi kokması olacaktır. Bunu farkedince sigara yakmaya ve temiz ağzınızı tekrar kirletme eğiliminiz genellikle daha az olur.

Alkolden Uzak Durun

Alkol almak, insanların tekrar sigaraya başlamasının en yaygın sebeplerinden biridir. Alkolün etkisi, engellerinizi yıkarak bırakma konusundaki kararlılığınızı aşındırır. Alkol almak aynı zamanda birçok insan için sigara içmeyle bağdaştırıldığı için alkol kullanımı, sigaraya tekrar başlamada tetikleyici olabilir.

Kendi Sigara İçilmeyen Alanlarınızı Bulun

Sigara içme isteğini bastırdığınızda sigara yakamayacağınız bir yere gidin (sinema, kütüphane ya da mağaza olabilir). Gittiğiniz mekan zihninizi ne kadar meşgul ederse sigara isteğinizi dağıtmak o kadar kolay olur.

Bırakma Sebeplerinizi Hatırlayın

Bırakma sebeplerinizin bir listesini hazırlayın. Birkaç kopyasını çıkarın ve zaman geçirdiğiniz yerlere koyun (mutfağa, ofise, banyoda aynanın yanına gibi). Belirgin bir şekilde görünür olmalarına özen gösterin, böylece nereye giderseniz gidin bunları hatırlarsınız. Bazı eski içiciler, listenin yanına ailelerinin ve sevdiklerinin fotoğraflarını koymanın, bağımlılıktan kurtulmada faydası olduğunu söylüyor.

Her Gün Aktif Olun

Fiziksel etkinlik, sigara içme isteğine güçlü sınırlamalar getirir. Vücudunuz aktif olduğunda, ruh halinizin iyi olmasını ve stresinizin azalmasını sağlayan doğal kimyasallar salgılar. Yürümek birçok insan için en kolay egzersizlerden biridir, fakat farklı aktiviteler seçmek motivasyonunuzu korur. Özellikle bıraktıktan sonraki ilk birkaç hafta boyunca fiziksel aktivitelere her gün zaman ayırın.

Takviminizi Doldurun

Sigarayı bıraktıktan sonraki ilk birkaç hafta boyunca günleriniz yapmak istediğiniz ya da ihtiyacınız olan şeylerle dolu olsun. Kendinizi sigara içmenin cazibesinden kurtarmaya çalışın. Yapmaktan zevk aldığınız etkinlikler de bunlara dahil olsun. Ne kadar meşgul olursanız zihninizi sigara içme isteğinden o kadar uzaklaştırırsınız.

Ağzınıza Başka Bir Şey Koyun

Sigara isteğinin bir kısmı aslında ağzınızda sadece bir şey tutma isteğidir. İstek yoğunlaştığında sigara içmek yerine ağzınıza sakız, şeker ya da sağlıklı bir atıştırmalık atın. Yanınızda her zaman bir şey bulundurun. Eğer kilo alma konusunda endişeleriniz varsa şekersiz seçenekleri deneyin.

Hayat Çizginizi Koruyun

İhtiyacınız olduğunda sizin için orada olabilecek birinden destek isteyin. En iyi seçim eskiden sigara içip bu alışkanlığı bırakmış olan bir arkadaş olabilir. Fakat zor zamanlarda, sizi önemseyen ve sigarayı bırakmanızı isteyen herhangi biri de size yardım edebilir.

Kafeini Sınırlı Tutun

Kafein, bazı insanların sabah güne başlamasına ve uyanık kalmasına yardım eder. Fakat bazı insanları gergin, sinirli ve stresli hale getirebilir. Bu etkiler, nikotin bağımlılığını bırakma sürecindeyken artabilir. Eğer kafein sizi kötü etkiliyorsa sıkıntınızı azaltıp azaltmadığını görmek için sınırlamaya çalışın.

Kötü Ruh Halleri İçin Tetikte Olun

Olumsuz duygular (bunalım, öfke, hayal kırıklığı) sigaraya tekrar başlamanın başka bir yaygın sebebidir. Kötü ruh halleri herkeste olur. Fakat büyük olasılıkla sigarayı bıraktıktan sonraki ilk bir kaç hafta boyunca, bu olumsuz duyguları düşündüğünüzden daha yoğun yaşarsınız. Dikkatinizi başka yönlere vermenin yollarını arayın. Arkadaşlarınızla bir araya gelmek ya da gerçekten zevk aldığınız bir şey yapmak, bu konuda yararlı olabilir.

Sorun Çıkaran İnsanlardan Uzak Durun

Arkadaşlarınız ve aileniz her zaman destekleyici olmayabilir. Bazı insanlar sigarayı bırakma kararınızdan dolayı kendini tehdit altında hissedebilir, hatta çabalarınızın altını kazmaya çalışabilir. Eğer hayatınızda böyle insanlar olduğunu fark ederseniz onlardan uzak durun. Bunu yapmanız imkansızsa oturun ve sigarayı bırakmanın sizin için neden bu kadar önemli olduğunu onlara açıklayın, desteklerini isteyin.

Sabırlı Olun ve Rotanızdan Sapmayın

İlk iki haftayı atlattıysanız, nikotinden bağımsız bir hayata doğru ilerliyorsunuz demektir. Fakat bocalama olasılığınıza karşı hazırlıklı olun. Unutmayın ki, bir hata asla tamamen çökmeyi işaret etmez. Neyi yanlış yaptığınızı analiz edin. Daha sonra aynı hatayı tekrar yapmamak için hangi yolu izleyebileceğiniz hakkında kafa yorun.

Op. Dr. Onur KULAKSIZOĞLU

Hocam merhaba,benim anneme spinal kanal stenozu teşhisi konoldu. bel agrısı ve bacaklarda ağrı ve uyuşma var.ilk, ocak ayında bu şikayetleri oldu ,fiz... devamı