Göze rengini veren ve uvea denilen tabaka, oldukça damarlı bir yapıdır. Bu damarlı yapıdaki uveanın her türlü reaksiyonu, üveit denilen rahatsızlığa neden olur.

Üveit iki nedenden kaynaklanır. Birincisi, göze bağlı nedenlerdir. Örneğin gözün içinde bir reaksiyon oluşabilir, göz bir ameliyat geçirmiş olabilir. Buna bağlı olarak gözde üveit gelişebilir.

İkincisi, vücutta meydana gelen herhangi bir rahatsızlığın, örneğin bir romatizmanın ya da bel hastalığının veya vücudun herhangi bir yerinde görülen iltihaplanmanın bir reaksiyonu olarak, gözün uvea tabakasında bir sıvı birikimi olabilir.

Vücut bu dokuya karşı bir tepki oluşturur. Bu, gözde üveit denilen, son derece önemli ve mutlaka uzman bir hekim tarafından tedavi ve takip edilmesi gereken bir duruma dönüşür. Yani üveit, gözden ya da vücudun herhangi bir yerindeki bir reaksiyondan kaynaklanan alerjik bir yanıttır.

Prof. Dr. Kaan AYDOS

Merhaba hocam 54 YAŞINDA erkek hasta 10 yıldır hd programında fistülden HD giriyor.. son bir yıldır halsizlik ve kas güçsüzlüğü yakınmalarının başladı... devamı