Yarık damak, oldukça komplike bir konuşma bozukluğu ortaya çıkarır. Bu sorundan dolayı bebekler baştan itibaren bir dizi ameliyat geçirirler. Bebeğin doğumundan ameliyat aşamasına kadar görülen en önemli sorun, yeme sorunudur. Yarık damaklı bebeklerin damaklarına bir aparat takılarak beslenmeleri sağlanır. Ameliyattan sonra bebeğe sabırlı davranılırsa, yaşla birlikte beslenmeyle ilgili sorunları çözümlenir. Bundan sonra mutlaka konuşma terapisti devreye girerek çocuğun eksik sesleri üzerinde çalışmaya başlar. Yarık damak hamilelik döneminde, bebeğin yüz anatomisinin oluşumu sırasında meydana gelir. Daha sonra plastik cerrahinin bir dizi müdahalesi gerekir.


Çocuğun damağı dikilip normal hale getirildikten sonra, konuşma uzmanının mutlaka devreye girmesi gerekir. Çünkü damak ve küçük dil kaslarının hareketliliği ile ilgili sorunlar ortaya çıkar. Yanı sıra, belli sesleri söyleyememe, havayı ağızda tam tutamama gibi konuşma patolojisine ilişkin sorunlar meydana geldiği için, mutlaka bir konuşma uzmanı tarafından görülmesi gerekir.

Dr. Özer AKINCI

iyi günler yaklaşık 1 haftadır sağ üst damakta bi oyukluk hissediyorum ve çok şiddetli boğaz ağrım ve yutkunamama sorunum var doktora gitmelimiyim yok... devamı